Redakcja Polska

Macron po spotkaniu z Zełenskim w Paryżu zapowiada kolejne wsparcie militarne dla Ukrainy

15.05.2023 12:06
Francja wyszkoli i wyposaży kilka ukraińskich batalionów w "dziesiątki" pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów - ogłosili w nocy z niedzieli na poniedziałek prezydenci Francji i Ukrainy Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski po trzygodzinnej kolacji w Pałacu Elizejskim.
Audio
  • Francja dostarczy Ukrainie kolejne pojazdy opancerzone i lekkie czołgi - poinformował Pałac Elizejski po spotkaniu prezydenta Zełenskiego z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Materiał Stefana Foltzera (IAR)
Wołodymyr Zełenski i Emmanuel Macron podczas spotkania w Paryżu
Wołodymyr Zełenski i Emmanuel Macron podczas spotkania w ParyżuPAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

"W nadchodzących tygodniach Francja przeszkoli i wyposaży kilka batalionów w dziesiątki pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów, w tym AMX-10RC" – napisano we wspólnym oświadczeniu.

Dodano, że Paryż koncentruje również swoje "wysiłki na wspieraniu ukraińskich zdolności obrony powietrznej. "Oprócz wkładu narodowego Francja aktywnie uczestniczy w działaniach Unii Europejskiej i NATO w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy i szkolenia ukraińskich żołnierzy" – podkreślono w oświadczeniu.


Posłuchaj
00:54 12356085_1.mp3 Francja dostarczy Ukrainie kolejne pojazdy opancerzone i lekkie czołgi - poinformował Pałac Elizejski po spotkaniu prezydenta Zełenskiego z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Materiał Stefana Foltzera (IAR)

 

Obaj przywódcy opowiedzieli się także za nowymi sankcjami wobec Rosji i dalszym zacieśnianiem więzi między Ukrainą a NATO i Unią Europejską.

"Ukraina i Francja zgadzają się co do konieczności zwiększenia naszej zbiorowej presji na Rosję poprzez nowe sankcje, aby osłabić zdolność tego kraju do kontynuowania nielegalnej agresji" – stwierdzili Macron i Zełenski.

"Przyszłość Ukrainy i jej mieszkańców leży w rodzinie europejskiej. Unia Europejska uznała już europejską perspektywę Ukrainy i przyznała jej status kraju kandydującego" – napisano w oświadczeniu i dodano, że Francja "z zainteresowaniem oczekuje na raport Komisji Europejskiej w celu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych".

Paryż zapewnił też, że potwierdza prawo Ukrainy do wyboru rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i chce pomóc "Ukrainie kontynuować drogę ku rodzinie euroatlantyckiej".

Przed przybyciem do Paryża Zełenski był w niedzielę w Akwizgranie, gdzie został uhonorowany nagrodą Karola Wielkiego za zasługi dla jedności europejskiej, a następnie w Berlinie spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.


PAP/dad

"The Sun": Polacy wracają do kraju, którego gospodarka przeżywa boom

15.05.2023 10:11
Tysiące Polaków uciekają z Wielkiej Brytanii przed rosnącymi kosztami życia i wraca do swojego kraju, którego gospodarka przeżywa obecnie boom – pisze w niedzielę dziennik "The Sun".

Ceramika z Bolesławca i Gmunden w Instytucie Polskim w Wiedniu  

15.05.2023 11:00
W Galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu otwarta została wystawa "Europejskie dziedzictwo kulturowe: Bolesławiec i Gmunden", w ramach której zaprezentowano najbardziej charakterystyczne dla obu miast wzornictwo ceramiczne, a także nowy trendy i innowacyjność.