Redakcja Polska

Okręty podwodne dla Polski. Szef MON: przystępujemy do realizacji programu Orka

24.05.2023 10:36
Budowa nowoczesnych sił zbrojnych wymaga wyposażenia zarówno w środki przeznaczone do obrony i osłony jak i narzędzia, których głównym zadaniem będzie precyzyjne rażenie celów przeciwnika -  powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otwierając konferencję Defence Day na Stadionie Narodowym. 
Polska chce kupić okręty podwodne - przekazał szef MON
Polska chce kupić okręty podwodne - przekazał szef MONPAP/Radek Pietruszka

- Przeciwnik musi zdawać sobie sprawę, że w przypadku ataku na nasz kraj nie tylko jego siły poniosą wysokie straty, ale także, że posiadamy kły, które umożliwią nam wyprowadzenie uderzenia w miejscu, w którym najmniej się tego spodziewa - powiedział Mariusz Błaszczak. 

Szef MON przypomniał inwestycje zwiększające potencjał polskiej armii - na potrzeby wojsk lądowych czołgi K2 i Abrams, haubice Krab i K9, moździerze Rak, zestawy przeciwlotnicze Poprad, wyrzutnie rakietowe HIMARS i CHUNMOO, a dla sił powietrznych lekkie samoloty bojowe FA-50 i najnowocześniejsze samoloty V generacji F-35.

Błaszczak ocenił, że "pełnowartościowa Marynarka Wojenna powinna obejmować nie tylko jednostki nawodne, ale również te mogące skrycie przemieszczać się pod wodą".


- Przystępujemy do realizacji programu Orka. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii - zapowiedział minister obrony. 

Wskazał, że niedługo przekaże więcej szczegółów dotyczących liczby, wyposażenia i kompetencji okrętów.

Posłuchaj
00:46 podwod.mp3 Wicepremier Mariusz Błaszczak zapowiedział zakup okrętów podwodnych. Relacja Przemysława Lisa (IAR)

 

- Chcemy, żeby nasze okręty podwodne cechowała długotrwałość realizowanych misji oraz wysoka pojemność w zakresie przenoszonych środków bojowych i elastyczność konfiguracji. Ale także wysokie zdolności skrytego przemieszczania się z dużą prędkością i długotrwałego wyczekiwania w ukryciu pod wodą - powiedział szef MON.


IAR/PAP/PR24/dad

Eksperci opracują raport dotyczący pracy polskich medyków na froncie

23.05.2023 15:11
Polscy eksperci pracują nad raportem dotyczącym pracy medyków pola walki na froncie w Ukrainie. Wnioski wyciągnięte z doświadczeń medyków pola walki z fundacji "W międzyczasie" mają posłużyć jako propozycje zmian w wytycznych dotyczących udzielania pomocy medycznej w warunkach bojowych.

Szef MON dementuje informacje o rozpoczęciu szkoleń ukraińskich pilotów na F-16

23.05.2023 16:34
Polska jeszcze nie rozpoczęła szkoleń ukraińskich pilotów na F-16, ale jest do tego gotowa - powiedział w Brukseli wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. O tym, że Polska rozpoczęła takie szkolenie informował we wtorek rano szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

"Bachmut to pułapka". Rosyjski ekspert niezależny o walkach we wschodniej Ukrainie

24.05.2023 10:09
Ukraińcy kontrolują sytuację wokół Bachmutu - stwierdził w rozmowie z Radiem Svoboda rosyjski ekspert wojskowy Jurij Fiodorow. W jego ocenie, rosyjskie siły wkrótce zostaną w tym rejonie odcięte od dostaw i zmuszone do odwrotu. Od początku tygodnia rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera chwalą się, że zdobyli miasto. Jednak Kijów zaprzecza tym informacjom i podaje, że w Bachmucie nadal są ukraińscy żołnierze.