Redakcja Polska

Szwedzki rząd zezwoli Ukraińcom na testowe loty na Gripenach

26.05.2023 11:55
Rząd Szwecji zezwoli ukraińskim pilotom na testowe loty na szwedzkich myśliwcach Jas 39 Gripen - oświadczył w czwartek przebywający na Ukrainie minister obrony Pal Jonson.
Myśliwce JAS 39 Gripen
Myśliwce JAS 39 GripenFoto: Shutterstock/B.Forenius

Według cytowanego przez telewizje TV4 oraz SVT Jonsona, "szkolenia orientacyjne" mają pomóc Ukrainie w podjęciu w przyszłości decyzji o wyposażeniu armii w nowe myśliwce.

Polityk podtrzymał jednocześnie swoje wcześniejsze stanowisko, że Szwecja nie może przekazać Ukrainie Gripenów. -- Samoloty, którymi dysponujemy, są potrzebne do naszej własnej obrony - zaznaczył.

Myśliwce Gripen są produkowane przez szwedzki koncern SAAB.

Ukraińcy apelują o zachodnie myśliwce

Władze Ukrainy wielokrotnie zwracały się do Szwecji z prośbą o przekazanie myśliwców Gripen. Jak przypomina TV4, Ukraina wykorzystuje rosyjskie samoloty, ale stara się o pozyskanie amerykańskich F-16 oraz europejskich myśliwców Tornado.

W ocenie szwedzkich mediów Gripeny są tańsze i łatwiejsze w obsłudze niż F-16.

Jas 39 Gripen - oprócz Szwecji - są na wyposażeniu lotnictwa m.in. Czech i Węgier, które wyleasingowały takie maszyny od Szwecji.


PAP/dad

W piątek rozprawa apelacyjna w procesie działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta

25.05.2023 16:28
Białoruski Sąd Najwyższy rozpatrzy w piątek w Mińsku apelację od wyroku na Andrzeja Poczobuta, działacza polskiej mniejszości i dziennikarza. Skazany w lutym w procesie politycznym na osiem lat więzienia aktywista przebywa w areszcie od marca 2021 roku.

Skandaliczny tekst w szwajcarskim dzienniku. Jest reakcja polskiej ambasady

26.05.2023 09:28
Ambasador Polski w Szwajcarii Iwona Kozłowska "reaguje na skandaliczny tekst szwajcarskiego dziennika NZZ (Neue Zuercher Zeitung) o „polskim współudziale w zbrodni Holokaustu”. Mieszkający w Wiedniu autor Martin Pollack jest niestety znany ze stronniczych i antypolskich tekstów" - napisał w czwartek na Twitterze ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.