Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premier Litwy i przewodniczącą litewskiego parlamentu

06.07.2023 14:30
Rozmowy dotyczyły, min. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, rozwoju infrastrukturalnego i sytuacji polskiego szkolnictwa na Litwie.
Audio
  • Prezydent A.Duda rozmawiał z premier Litwy i przewodniczącą litewskiego parlamentu [posłuchaj]
olsko-litewska współpraca w zakresie bezpieczeństwa, infrastruktury i gospodarki oraz sytuacja polskiego szkolnictwa na Litwie to tematy rozmowy Prezydenta  AndrzejaDudy z Premier Litwy Ingridą Simonyte
olsko-litewska współpraca w zakresie bezpieczeństwa, infrastruktury i gospodarki oraz sytuacja polskiego szkolnictwa na Litwie to tematy rozmowy Prezydenta AndrzejaDudy z Premier Litwy Ingridą SimonyteFoto: twitter@Przemysaw Keler/KPRP

Dzisiaj Wilno i Warszawa są bliżej siebie niż kiedykolwiek w ostatnich wiekach. Litwa należy do najważniejszych partnerów i sojuszników Polski w regionie - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jesteśmy razem w UE i w NATO, a także podobnie widzimy stojące przed nami wyzwania - dodał.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą składają oficjalną wizytę w Republice Litewskiej; w czwartek polska para prezydencka wzięła udział w uroczystych obchodach Święta Narodowego Litwy – rocznicy koronacji króla Mendoga.

"Dzisiaj Wilno i Warszawa są bliżej siebie niż kiedykolwiek w ostatnich wiekach. Litwa należy do najważniejszych partnerów i sojuszników Polski w regionie. Jesteśmy razem w Unii Europejskiej i w NATO, a także podobnie widzimy stojące przed nami wyzwania" - powiedział prezydent Andrzej Duda. 

"Rozumiemy znakomicie, że współpraca i solidarność demokratycznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza Polski i Litwy, jest gwarancją naszego wspólnego bezpieczeństwa, niepodległości i wolności" - oświadczył.

"Czujemy to jeszcze mocniej w obliczu wojny, jaką Ukraina toczy w obronie przed rosyjską agresją. Widzimy niezmienność imperialnej, kolonialnej polityki Rosji, dominację zbrojną, napaść, gwałt i podbój. Tak było przez stulecia i tak jest też i w XXI wieku, choć wydawało się, że dzisiaj to już niewyobrażalne" - podkreślił Duda.

Według prezydenta, "dlatego tak ważne będą decyzje zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie". "Wierzę, że efektem tego spotkania będzie otworzenie Ukrainie drogi do NATO, zwiększenie pomocy dla niej aż do zwycięstwa nad agresorem, a także zwiększenie bezpieczeństwa państw tutaj - na wschodniej flance sojuszu" - powiedział.

"Stolica niepodległej, wolnej, suwerennej Litwy - Wilno - które właśnie obchodzi rocznicę swojego 700-lecia, jest znakomitym miejscem do takich decyzji. Od samych początków temu wspaniałemu miastu przyświecały wartości, które do dzisiaj wszystkim nam są drogie, a stanowią przeciwieństwo tyrani i przemocy - wolność, wzajemny szacunek, współistnienie różnych tradycji i lutry" – podkreślił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał premier Ingridą Šimonyte oraz przewodniczącą przewodniczącą litewskiego Sejmu Viktorią Čmilyte-Nielsen. Rozmowy dotyczyły m inn. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, rozwoju infrastrukturalnego i sytuacji polskiego szkolnictwa na Litwie. 

Prezydent bierze dziś udział w litewskim święcie narodowym - Dniu Państwowości Litewskiej i rocznicy koronacji Mendoga. Wczoraj podczas konferencji prasowej z prezydentem Gitanasem Nausedą, Andrzej Duda przypomniał, że w tym roku Wilno obchodzi 700-lecie pierwszej wzmianki o mieście, a za kilka dni odbędzie się w litewskiej stolicy szczyt NATO. "To dla Litwy bardzo ważny rok. Dziękuję, że możemy tutaj być. My sąsiedzi, sojusznicy, dwa bratnie narody i pochylać się nad tymi najważniejszymi sprawami dla nas, ale także i dla naszej części Europy oraz całego świata" - mówił.

Z okazji dzisiejszego święta prezydent weźmie udział w ceremonii podniesienia flag państwowych przed Pałacem Prezydenckim oraz w uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie. Po południu spotka się z przedstawicielami społeczności polskiej, a wieczorem razem z litewskim przywódcą włączy się w akcję odśpiewania litewskiego hymnu na Placu Katedralnym. Jutro Andrzej Duda i Gitanas Nauseda będą obserwować w Kłajpedzie na litewskim wybrzeżu wspólne polsko-litewskie ćwiczenia sił specjalnych szybkiego reagowania i gotowości bojowej "Strong & United 2023".

IAR/PAP/ks

Prezydent podczas wizyty w Wilnie odbędzie rozmowy z litewskimi liderami na temat współpracy wojskowej

04.07.2023 18:00
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podał szczegóły planowanej na 5-7 lipca wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie. Kilka dni później prezydent ponownie uda się do Wilna na szczyt NATO. 

Prezydent Andrzej Duda z oficjalną wizytą w Wilnie tuż przed szczytem NATO

05.07.2023 13:34
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz przypominał przed wylotem, że Wilno już w przyszłym tygodniu będzie gospodarzem szczytu NATO.

Andrzej Duda liczy na to, że na szczycie NATO zostanie podjęta decyzja o skróconej drodze Ukrainy do NATO

05.07.2023 19:00
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ważne jest, by na zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie zapadły decyzje o dalszym wzmocnieniu odstraszania i obrony Sojuszu.