Redakcja Polska

Andrzej Duda liczy na to, że na szczycie NATO zostanie podjęta decyzja o skróconej drodze Ukrainy do NATO

05.07.2023 19:00
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ważne jest, by na zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie zapadły decyzje o dalszym wzmocnieniu odstraszania i obrony Sojuszu.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda: ważne dla nas jest, by NATO potwierdziło solidarność wobec Ukrainy [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda: Ukraina nie potrzebuje żadnej drogi wstępnej by przystąpić do NATO
Prezydent Andrzej Duda: Ukraina nie potrzebuje żadnej drogi wstępnej by przystąpić do NATOPAP/Radek Pietruszka

Mamy nadzieję, że na szczycie NATO w Wilnie zostanie podjęta decyzja sojusznicza o tym, że Ukraina nie potrzebuje żadnej drogi wstępnej po to, by w przyszłości przystąpić do NATO, ale że ta droga dla niej będzie drogą skróconą - powiedział w środę w Wilnie prezydent Andrzej Duda.

W środę prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną wizytą do Wilna na Litwie, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Ginatasem Nausedą

Po spotkaniu na wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda podkreślił, że wraz z prezydentem Nausedą rozmawiał o tym, co może dla Ukrainy przynieść nadchodzący szczyt NATO, który odbędzie się w lipcu w Wilnie.

"Bez wątpienia naszym celem jest, aby ten szczyt podjął decyzje w zakresie dalszego wzmocnienia oraz adaptacji i obrony NATO. Na pewno będziemy chcieli, aby podjęta została decyzja o utworzeniu Rady Ukraina-Rosja. Mamy nadzieję, że zostanie podjęta zdecydowana decyzja sojusznicza o tym, że Ukraina nie potrzebuje żadnego Membership Action Plan, że nie potrzebuje żadnej drogi wstępnej po to, żeby w przyszłości przystąpić do NATO, ale że ta droga dla niej będzie w związku z tym drogą skróconą" - powiedział Andrzej Duda. 

"Bardzo ważne dla nas jest także to, żeby potwierdzić jedność sojuszniczą wobec Ukrainy w znaczeniu solidarności z Ukrainą, wsparcia dla Ukrainy, tego, że NATO będzie pomagało Ukrainie, wspierało Ukrainę do czasu dopóki nie wyprze ona żołnierzy rosyjskich ze swojej ziemi, dopóki na Ukrainie nie zapanuje pokój, dopóki ta wojna się nie zakończy" - dodał prezydent. 

PAP/IAR/ks

Prezydent Andrzej Duda: dziękuję Polonii za obronę dobrego imienia Polski

01.07.2023 11:21
- Dziękuję Polonii i Polakom z zagranicy za wspieranie Polski i obronę jej dobrego imienia; proszę, żebyście nie przestawali, nie możemy osiąść na laurach - powiedział  prezydent Andrzej Duda podczas Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

Andrzej Duda: szczyt NATO w Wilnie będzie kluczowy dla bezpieczeństwa w Europie

02.07.2023 13:21
- Szczyt NATO w Wilnie będzie kluczowy dla bezpieczeństwa w Europie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji w Hadze, gdzie odbyły się konsultacje przed lipcowym wydarzeniem w stolicy Litwy.

Prezydent podczas wizyty w Wilnie odbędzie rozmowy z litewskimi liderami na temat współpracy wojskowej

04.07.2023 18:00
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podał szczegóły planowanej na 5-7 lipca wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie. Kilka dni później prezydent ponownie uda się do Wilna na szczyt NATO. 

Prezydent Andrzej Duda z oficjalną wizytą w Wilnie tuż przed szczytem NATO

05.07.2023 13:34
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz przypominał przed wylotem, że Wilno już w przyszłym tygodniu będzie gospodarzem szczytu NATO.