Redakcja Polska

Zbigniew Rau: Lech Kaczyński kreował unikalny model polityki wobec Rosji

04.09.2023 11:53
Goście Programu 1. Polskiego Radia mówili w audycji " Gdzie jest pan Cogito?", że prezydent Lech Kaczyński był kreatorem wschodniej polityki zagranicznej Polski. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że prezydent Lech Kaczyński był zwolennikiem podmiotowości państwa polskiego w polityce zagranicznej. - Prezydent Lech Kaczyński widział więcej, a wizją i koncepcją wyprzedzał epokę - stwierdził z kolei prof. Wojciech Roszkowski, historyk.
Widział więcej, a wizją i koncepcją wyprzedzał epokę, Prof. Wojciech Roszkowski o prezydencie Lechu Kaczyńskim
"Widział więcej, a wizją i koncepcją wyprzedzał epokę", Prof. Wojciech Roszkowski o prezydencie Lechu KaczyńskimPAP/Jacek Turczyk

Pakt Ribbentrop-Mołotow był nie pierwszym i nie ostatnim akordem współpracy ponad głowami państw Europy Środkowej. Niemcy i Rosja od zawsze chcą zdominować te ziemie. Polską odpowiedzią przed II wojną światową miało być Międzymorze - a dziś odpowiedzią na współczesne zagrożenia ma być Trójmorze, forsowane jeszcze przez prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego.

***

Zdaniem ministra Zbigniewa Raua kreowany przez prezydenta, unikalny model polityki, stał się takim modelem, który kreował nowoczesną myśl w polityce wschodniej.

- To, co jest niezwykle ważne dla tej polityki, to jej aktywna podmiotowość, prezydent wychodził z bardzo polskiego założenia, że jeśli jesteśmy słabsi, to mądrość polityczna wcale nie polega na tym, żeby ustępować silniejszym. W związku z tym nasza polityka, szczególnie wschodnia, winna stanowić zaporę dla stale odradzającego się rosyjskiego imperializmu, bo w planach tego imperializmu nigdy nie mogło być miejsca dla podmiotowej, suwerennej, niepodległej Polski - mówił Rau.

"Wyczuł odpowiedni moment na realizację polityki zagranicznej"

Zdaniem prof. Wojciecha Roszkowskiego, historyk Lech Kaczyński wyczuł odpowiedni moment na realizację polityki zagranicznej.

- Prezydent Lech Kaczyński widział więcej. Wizją i koncepcją wyprzedzał epokę, w której wypadki, jak te w Gruzji w Tbilisi rzeczywiście były pewnym czasem, w którym państwa powinny reagować, a te silniejsze, europejskie, nie reagowały. W tym sensie wyprzedził epokę i to jest, myślę, ogromna zasługa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W odpowiednim momencie zrobił gest, który zwrócił uwagę na nowy etap w polityce rosyjskiej. Prezydent Kaczyński wyczuł moment, że możemy zrealizować coś więcej - podkreślił Wojciech Roszkowski.

Z kolei prof. Ryszard Legutko wyjaśnił, dlaczego nie ma co liczyć na wdzięczność ze strony UE za działania byłego prezydenta.

- Politycy Unii Europejskiej, zwłaszcza zachodniej części UE, bardzo nie lubią, jak się im przypomina dawne grzechy, czyli ten bardzo długi i powiedziałbym, zaawansowany romans polityczny z Rosją. Prezydent Kaczyński oczywiście kojarzy się z tym konserwatywnym nurtem, czyli tym nurtem, który jest zwalczany bardzo brutalnie przez Unię Europejską. Nie należy liczyć na wdzięczność i uznanie dla Lecha Kaczyńskiego, również czy przede wszystkim z powodu popełnionych grzechów, do których w UE się nie chcą przyznać - mówił Legutko.

Posłuchaj
44:56 _PR1_AAC 2023_09_03-15-06-59.mp3 Programu "Gdzie jest pan Cogito" (Polskie Radio Program 1)

Jedynka/IAR/dad

Rosjanie ponownie zaatakowali Ukrainę dronami. Ucierpiał port eksportujący zboże

04.09.2023 09:22
W nocy z niedzieli na poniedziałek zestrzelono 23 z 32 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę - powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. O uszkodzeniach infrastruktury poinformowały władze regionów na południu kraju.

Opóźnienia w UE w pracach nad wykorzystaniem rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy

04.09.2023 11:37
Opóźnienia w Unii w pracach nad wykorzystaniem rosyjskich aktywów zamrożonych w ramach sankcji do odbudowy Ukrainy. Komisja Europejska obiecała, że przed wakacjami przedstawi propozycję przepisów w tej sprawie. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że Hiszpania, która w tym półroczu kieruje pracami Unii, nie ma informacji na temat nowego terminu. Beata Płomecka dowiedziała się, że w przyszłym tygodniu ma odbyć się pierwsze po wakacjach spotkanie ekspertów z unijnych krajów. Jest presja na Komisję, by przyspieszyła działania.