Redakcja Polska

Do MSZ Rumunii wezwano rosyjskiego charge d'affaires po znalezieniu fragmentów drona

10.09.2023 12:05
Do rumuńskiego MSZ wezwano rosyjskiego charge d'affaires w związku z odnalezieniem na rumuńskim terytorium nowych fragmentów drona przypominającego bezzałogowce wykorzystywane przez rosyjskie wojsko.
Audio
  • Rosyjski dron, który spadł na terytorium Rumunii miał być urządzeniem obserwacyjnym lub szpiegowskim. Tak wynika z nieoficjalnych źródeł, na które powołują się rumuńscy dziennikarze. Tamtejsze służby badają szczątki maszyny odnalezione wczoraj w nocy [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pxhere/domena publiczna CC0 Domena publiczna

W sobotę rumuńskie ministerstwo obrony poinformowało, że na terytorium Rumunii znaleziono nowe fragmenty drona podobnego do tych, jakich używa armia rosyjska. Prezydent Klaus Iohannis powiedział, że wskazuje to na niedopuszczalne naruszenie przestrzeni powietrznej kraju. 

Iohannis oznajmił w oświadczeniu, że poinformował sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o szczątkach drona – już drugiego, który rozbił się w Rumunii w tym tygodniu – i że ten ponownie przekazał wyrazy pełnej solidarności z Rumunią.

W środę rumuński minister obrony Angel Tilvar przyznał, że w nocy z niedzieli na poniedziałek na terytorium kraju spadły fragmenty rosyjskiego drona. Potwierdził tym samym informacje podawane już wcześniej przez władze Ukrainy. Władze w Bukareszcie początkowo stanowczo zaprzeczały, by na terytorium Rumunii znaleziono szczątki rosyjskich bezzałogowców. 

"Nie mamy żadnych informacji wskazujących na celowy atak ze strony Rosji i czekamy na wynik trwającego śledztwa" - powiedział Stoltenberg w czwartek, komentujące ten incydent.

PAPIAR/ks

Rumunia przyznała, że odłamki rosyjskiego drona spadły na jej terytorium

06.09.2023 16:15
W nocy z niedzieli na poniedziałek na terytorium kraju spadły odłamki rosyjskiego drona. Wcześniej władze w Bukareszcie konsekwentnie temu zaprzeczały.

NATO nie ma dowodów, że znalezione szczątki dronów to efekt celowego ataku Rosji na Rumunię

07.09.2023 16:00
Sojusz Północnoatlantycki nie ma żadnych dowodów na to, że szczątki dronów znalezione na terytorium Rumunii to efekt celowego ataku na ten kraj - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Ukraińskie MSZ o deklaracji G20: nie ma z czego być dumnym

10.09.2023 08:30
Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skrytykowało w sobotę deklarację państw G20 na temat wojny na Ukrainie, w której potępiono użycie siły, ale nie wspomniano o Rosji