Redakcja Polska

NATO nie ma dowodów, że znalezione szczątki dronów to efekt celowego ataku Rosji na Rumunię

07.09.2023 16:00
Sojusz Północnoatlantycki nie ma żadnych dowodów na to, że szczątki dronów znalezione na terytorium Rumunii to efekt celowego ataku na ten kraj - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Jens Stoltenberg
Jens StoltenbergFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

"Nie mamy żadnych informacji wskazujących na celowy atak ze strony Rosji i czekamy na wynik trwającego śledztwa" - powiedział Jens Stoltenberg podczas spotkania z posłami w Parlamencie Europejskim.

Zwrócił jednocześnie uwagę na ryzyko, jakie niosą ze sobą rosyjskie ataki powietrzne w tak bliskiej odległości od terytorium NATO.

"To pokazuje ryzyko incydentów i wypadków. (...) Niezależnie od wyniku (śledztwa), jesteśmy świadkami wielu walk i ataków z powietrza w pobliżu granic NATO" - podkreślił Stoltenberg. 

W środę rumuński minister obrony Angel Tilvar przyznał, że na terytorium kraju spadły odłamki rosyjskiego drona. Do tego dnia Bukareszt konsekwentnie temu zaprzeczał, mimo iż rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko oświadczył w poniedziałek rano, że drony użyte przez Rosję do ataku na ukraiński port Izmaił nad Dunajem wybuchły na terytorium Rumunii.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis przekazał po wystąpieniu Tilvara, że jeżeli potwierdzi się, iż szczątki znalezione na terytorium Rumunii należą do rosyjskiego drona, to jest to poważne naruszenie suwerenności jego kraju.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ocenił wcześniej, gdy Bukareszt nie chciał potwierdzić informacji strony ukraińskiej dotyczącej drona, że "Rumunia skłania się ku temu, by nie eskalować interpretacji niektórych wydarzeń, aby nie zostać wciągniętą w bezpośredni konflikt". Wyraził też opinię, że taka ostrożność rumuńskich władz wynika z tego, że "będą musiały nie tylko wyciągnąć wnioski z tego, co się stało, ale także zadeklarować, co z tym zrobią". 

Ukraiński port Izmaił znajduje się bezpośrednio przy granicy z Rumunią, biegnącej na tym odcinku wzdłuż głównej odnogi delty Dunaju.

W środę państwa NATO wyraziły "zdecydowaną solidarność" z Rumunią po incydencie.

PAP/ks

Rumunia przyznała, że odłamki rosyjskiego drona spadły na jej terytorium

06.09.2023 16:15
W nocy z niedzieli na poniedziałek na terytorium kraju spadły odłamki rosyjskiego drona. Wcześniej władze w Bukareszcie konsekwentnie temu zaprzeczały.

Ambasador Polski przy NATO: poprzez ogromne zakupy nowoczesnego uzbrojenia pozycja Polski w Sojuszu jest coraz mocniejsza

07.09.2023 08:22
Kwatera Główna NATO i członkowie Sojuszu są pod dużym wrażeniem działań podejmowanych w ostatnich miesiącach przez Polskę.

Kolejny rosyjski atak na ukraińską infrastrukturę zbożową

07.09.2023 11:45
Rosjanie kolejny raz w tym tygodniu zaatakowali infrastrukturę zbożową na południu Ukrainy. Użyli dronów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła część maszyn, część z nich jednak uderzyła w cele

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Bukareszcie z Johnem Kerrym

07.09.2023 12:26
Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze specjalnym wysłannikiem amerykańskiego rządu Johnem Kerrym. Do spotkania doszło w Bukareszcie w trakcie forum biznesowego Inicjatywy Trójmorza. John Kerry to były szef amerykańskiej dyplomacji, który teraz zajmuje się sprawami związanymi z ekologią i energetyką.