Redakcja Polska

Parlament Litwy potępił atak Hamasu na Izrael. "Naród izraelski musi zostać uwolniony"

10.10.2023 12:55
Litwa potępiła atak Hamasu na Izrael. Rezolucję w tej sprawie jednogłośnie przyjął parlament w Wilnie. Tymczasem litewska policja zwiększyła ostatnio liczbę patroli w pobliżu wileńskich synagog.
Unoszące się kłęby dymu po izraelskim nalocie na miasto Gaza
Unoszące się kłęby dymu po izraelskim nalocie na miasto GazaPAP/EPA/MOHAMMED SABER

Wtorkową sesję plenarną litewski Sejm rozpoczął minutą ciszy, aby uczcić pamięć osób zamordowanych w Izraelu. Litewscy parlamentarzyści w przyjętej rezolucji zdecydowanie potępili krwawe i niesprowokowane ataki na to państwo.

W dokumencie podkreślono, że "naród izraelski, który został wzięty jako zakładnik, musi zostać natychmiast uwolniony". Chodzi o cywilów oraz żołnierzy, którzy zostali porwani przez fundamentalistów Hamasu. 


Posłuchaj
00:53 12597998_1.mp3 Litewski parlament przyjął rezolucję potępiającą atak na Izrael. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Posłowie wezwali też wspólnotę międzynarodową do solidarności i zapewnienia Izraelowi wsparcia politycznego, dyplomatycznego i wywiadowczego. Litwa podkreśliła, że rozwój organizacji terrorystycznych takich jak Hamas czy Hezbollah jest wzmacniany przez wsparcie reżimów autorytarnych w Teheranie i Moskwie.

- Nie możemy ignorować wysiłków Iranu, który jest sojusznikiem Rosji, zmierzających do budowy broni nuklearnej i wykorzystania jej do szantażu nie tylko państw w regionie, ale też znacznie szerzej - powiedział litewski minister obrony Arvydas Anušauskas.

W dokumencie zaznaczono, że Hamas nie jest zainteresowany bezpieczeństwem i dobrobytem mieszkańców Strefy Gazy i innych Palestyńczyków. 

Na Litwie od soboty policja uważniej patroluje okolice synagog. W kraju nie odnotowano żadnych incydentów związanych z atakiem Hamasu na Izrael.


IAR/dad

Atak Hamasu na Izrael. Zbigniew Rau o procesie ewakuacji: najgorsze mamy już za sobą

10.10.2023 10:50
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział w Polskim Radiu 24, że proces ewakuacji polskich obywateli z Izraela przebiega bardzo sprawnie. Szef resortu dyplomacji poinformował, że do tej pory udało się wywieźć sześćset osób. - Najgorsze mamy już za sobą - powiedział minister Rau iejszego ranka skutecznie przewiezionych 

Trwa akcja ewakuacji Polaków z Izraela. Do kraju przetransportowano już kilkaset osób

10.10.2023 11:53
Z Izraela do Polski specjalnymi samolotami ewakuowano 661 osób - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Dopóki będzie taka potrzeba, te loty będą realizowane - zapewnił.