Redakcja Polska

Zbigniew Rau spotkał się z ambasadorami krajów arabskich. "Powtórzyłem moje potępienie dla zabijania cywilów"

26.10.2023 14:02
Odbyłem wczoraj wzruszające spotkanie z ambasadorami krajów arabskich w Warszawie. Powtórzyłem moje zdecydowane potępienie dla masowego zabijania ludności cywilnej - napisał w czwartek na platformie X (dawniej Twitter) szef MSZ Zbigniew Rau.
Zniszczenia po izraelskim bombardowaniu Gazy
Zniszczenia po izraelskim bombardowaniu GazyPAP/EPA/MOHAMMED SABER

Minister spraw zagranicznych poinformował w mediach społecznościowych, że odbył w środę "wzruszające spotkanie z ambasadorami krajów arabskich w Warszawie".

"Usłyszałem słowa smutku z powodu ogromnych ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy i wyrazy solidarności z Palestyńczykami. Podkreśliłem, że życie każdego człowieka jest bezcenne. Polska nie zgodzi się na podwójne standardy w tym zakresie. Powtórzyłem moje zdecydowane potępienie dla masowego zabijania ludności cywilnej" - napisał Rau.

Szef MSZ wyraził także podczas spotkania "zrozumienie dla palestyńskich aspiracji politycznych". "Polska ze swojej historii zna straszne poczucie opuszczenia przez społeczność międzynarodową" - zaznaczył.

7 października w godzinach porannych Izrael został niespodziewanie zaatakowany ze Strefy Gazy przez Hamas. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 r., gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W ciągu trwającego od 19 dni konfliktu zginęło już około 1,4 tys. obywateli Izraela i około 6,5 tys. mieszkańców Strefy Gazy.


PAP/IAR/dad

Izraelskie wojsko weszło do Strefy Gazy. Zaatakowano obiekty Hamasu

26.10.2023 10:22
W nocy izraelskie wojsko weszło do Strefy Gazy i zaatakowało obiekty powiązane z Hamasem. Izraelskie radio podaje, że była to największa tego typu operacja lądowa od początku wojny.

Polska i Ukraina chcą zniwelować przeszkody we współpracy gospodarczej

26.10.2023 12:31
Polska i Ukraina chcą wspólnie niwelować przeszkody w działaniu polskich firm na Ukrainie oraz ukraińskich w Polsce. Dziś w ukraińskim ministerstwie rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury podpisano umowę o pracach nad powstaniem specjalnej księgi zawierającej listę problemów oraz sposób i termin ich rozwiązania.