Redakcja Polska

Izraelskie wojsko weszło do Strefy Gazy. Zaatakowano obiekty Hamasu

26.10.2023 10:22
W nocy izraelskie wojsko weszło do Strefy Gazy i zaatakowało obiekty powiązane z Hamasem. Izraelskie radio podaje, że była to największa tego typu operacja lądowa od początku wojny.
Izrael: wojsko weszło do Strefy Gazy i zaatakowało obiekty Hamasu
Izrael: wojsko weszło do Strefy Gazy i zaatakowało obiekty HamasuPAP/EPA/MOHAMMED SABER

Na nagraniu opublikowanym przez armię widać pojazdy opancerzone jadące przez piaszczystą strefę przygraniczną i czołgi strzelające pociskami. Siły Zbrojne Izraela poinformowały, że żołnierze opuścili Gazę i wrócili na terytorium Izraela. Był to kolejny nalot izraelskiej armii. Po raz pierwszy tego typu operację wojskowi przeprowadzili w niedzielę.

W oświadczeniu wojsko podało, że najazdu dokonano "w ramach przygotowań do kolejnych etapów walki". Po ataku Hamasu izraelscy politycy zapowiedzieli, że przeprowadzą inwazję na dużą skalę na Strefę Gazy, aby zniszczyć Hamas.

Wojna Hamasu z Izraelem

Obecny konflikt izraelsko-palestyński rozpoczął atak Hamasu, który 7 października wdarł się na terytorium Izraela, mordując mieszkańców przygranicznych miasteczek i porywając ich do Strefy Gazy. Zginęło wówczas około 1,4 tys. osób, a uprowadzono nie mniej niż 222, w tym dzieci, kobiety i seniorów.

Akcja odwetowa Izraela ogranicza się do tej pory zasadniczo do bombardowań Strefy Gazy. Według mediów dzieje się tak na prośbę władz USA z kilku powodów. Poza kwestiami humanitarnymi i amerykańskimi przygotowaniami na wypadek rozszerzenia i zaostrzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie chodzi również o umożliwienie opuszczenia Strefy Gazy przez ok. 500 obywateli USA.

Biały Dom chce powstrzymać Izrael przed impulsywnym działaniem, które może pogłębić kryzys i nie osiągnąć celów. Zdaniem portalu Axios prezydent Joe Biden chce też "kupić czas" dla izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który również ma być sceptyczny co do planów wojskowych i rozważa inne opcje. 


IAR/PAP/dad

Był jedynym ambasadorem UE, który pozostał mimo inwazji Rosji. Bartosz Cichocki kończy misję w Kijowie

25.10.2023 09:21
Po ponad czterech latach urzędowania ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki kończy misję w tym kraju i wraca do Polski. Dyplomata doceniany jest w Kijowie m.in. za to, że jako jeden z dwóch ambasadorów nie opuścił tego miasta podczas inwazji wojsk rosyjskich w lutym 2022 r.

Wojsko Polskie ruszyło z ćwiczeniami "Abadon 23" i zapowiada ćwiczenie taktyczne "ŻUBR-23"

25.10.2023 11:12
Na przełomie października i listopada, na obszarze województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego, przeprowadzone zostanie ćwiczenie taktyczne z wojskami ŻUBR-23. Jego celem będzie zacieśnianie współpracy Wojska Polskiego z administracją rządową oraz doskonalenie prowadzenia działań taktycznych przez pododdziały Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego PODLASIE. Z kolei we wtorek ruszyły ćwiczenia taktyczno-logistyczne Abadon 23.

"To odbije się to negatywnie na życiu każdego Europejczyka". Beata Szydło o zmianie unijnych traktatów

25.10.2023 13:42
Europoseł PiS Beata Szydło powiedziała, że zmiany Traktatów Europejskich, forsowane w PE, odbiją się negatywnie na życiu każdego Europejczyka. Skomentowała w ten sposób głosowanie w Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego, która przyjęła zgodę na zmianę Traktatów Europejskich.