Redakcja Polska

Belgijskie F-16 przechwyciły w ubiegłym tygodniu 8 rosyjskich samolotów

24.12.2023 13:51
Belgijskie myśliwce przechwyciły w ubiegłym tygodniu osiem rosyjskich samolotów wojskowych na Bałtykiem. Od początku tego miesiąca patrolują one bałtycką przestrzeń powietrzną.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneANURAKE SINGTO-ON/ Shutterstock

Belgijskie myśliwce były podrywane, gdy rosyjskie samoloty wleciały w międzynarodową przestrzeń powietrzną kontrolowaną przez NATO. „Nie było jakiś poważnych incydentów, ale bardzo ważne, że tu jesteśmy” - powiedział agencji prasowej Belga szef sztabu generalnego Michel Hofman.

Po raz 13. od 2004 roku belgijskie siły powietrzne, na wezwanie Sojuszu, monitorują przestrzeń powietrzną państw bałtyckich, które nie mają lotnictwa zdolnego bronić tej przestrzeni. Cztery myśliwce F-16 i ponad 70-ciu belgijskich żołnierzy ma bazę na Litwie i tam spędzi najbliższych kilka miesięcy.

NATO-wska misja Baltic Air Policing została wzmocniona w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję. Drugie wzmocnienie nastąpiło po napaści Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku.


IAR/dad

Joe Biden podpisał ustawę o wydatkach USA na obronność. Rekordowy budżet

23.12.2023 14:58
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę o polityce obronnej jego kraju. Przewiduje ona budżet obronny na rekordowym poziomie 886 miliardów dolarów. Jest większy od tegorocznego o 28 miliardów dolarów.

Amerykański generał: dobre stosunki pomiędzy USA i Polską istotne dla bezpieczeństwa europejskiego

24.12.2023 09:28
Stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską oceniam jako dobre; te korzystne relacje polsko-amerykańskie są istotne dla bezpieczeństwa europejskiego, zwłaszcza na wschodniej flance NATO – powiedział PAP John Gronski, emerytowany generał dywizji armii amerykańskiej.