Redakcja Polska

Amerykański generał: dobre stosunki pomiędzy USA i Polską istotne dla bezpieczeństwa europejskiego

24.12.2023 09:28
Stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską oceniam jako dobre; te korzystne relacje polsko-amerykańskie są istotne dla bezpieczeństwa europejskiego, zwłaszcza na wschodniej flance NATO – powiedział PAP John Gronski, emerytowany generał dywizji armii amerykańskiej.
Żołnierze USA w Polsce
Żołnierze USA w PolsceTwitter/mblaszczak

- Ufam, że USA i Polska będą kontynuować współpracę wojskową i gospodarczą. Jak sądzę, Polska powinna w dalszym ciągu poszukiwać sposobów na ulepszenie szkolenia swojej armii - np. zachęcić jednostki wojskowe z USA, aby ją w tym wsparły. Polska musi w dalszym ciągu zapewniać fundusze na poprawę infrastruktury ułatwiającej szkolenie oraz przemieszczanie żołnierzy i sprzętu - podkreślił generał.

Na pytanie dotyczące inicjatyw w ramach NATO i innych organizacji międzynarodowych, które służyłyby wzmacnianiu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej i Środkowej, Gronski przywołał opinie wskazujące na konieczność zachowania spójności Paktu Północnoatlantyckiego.

- Sojusznicy z NATO w Europie Zachodniej muszą zrozumieć zagrożenie ze strony Rosji, w obliczu którego stoi Europa Wschodnia. Muszą wydawać pieniądze i prowadzić szkolenia, aby przeciwdziałać temu zagrożeniu - oznajmił Gronski, który w latach 2016-19 był zastępcą dowódcy generalnego sił lądowych USA w Europie.

Zmiana podejścia do wojny na Ukrainie

Gronski zauważył, że na Kapitolu, zwłaszcza wśród większości deputowanych z Partii Republikańskiej, doszło do zmiany podejścia w kwestii wojny na Ukrainie. Można tam dostrzec spadek poparcia dla udzielania pomocy finansowej Kijowowi. Generał przypomniał, że część Republikanów chce powiązać to wsparcie z zagwarantowaniem przez administrację funduszy na zabezpieczenie południowej granicy USA. Z kolei inni deputowani opowiadają się za wysyłaniem amunicji i broni, ale nie pieniędzy. Argumentują, że taka decyzja jest związana z zarzutami dotyczącymi korupcji w rządzie ukraińskim.

W nawiązaniu do wyzwań w zakresie cyberbezpieczeństwa generał wspomniał o ochronie informacji niejawnych, co wpływa na planowanie działań rządu, suwerenność państwa, a także przebieg operacji wojskowych, w tym przemieszczanie oddziałów i sprzętu NATO.

Rosja i Chiny zagrożeniem

Wśród zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i Stanów Zjednoczonych rozmówca PAP wymienił pogłębiające się relacje pomiędzy Rosją i Chinami. Podobnie odniósł się do stosunków Rosji z Iranem.

Podstawowym działaniem, które chciałbym ujrzeć w przyszłym roku w polityce przywódców światowych, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa, jest sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę - oznajmił Gronski.

- Muszą być kontynuowane sankcje. Chiny muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za wsparcie rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie i próby udzielenia pomocy Moskwie w osłabieniu reżimu sankcji - podkreślił amerykański generał.

Wśród wydarzeń, które w 2024 roku będą miały znaczący wpływ na globalny krajobraz polityczny, rozmówca PAP wymienił przede wszystkim wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.


PAP/dad


"Nowy impuls" na linii Kijów-Warszawa. Radosław Sikorski spotkał się z Wołodymyrem Zełenski

22.12.2023 21:12
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych RP Radosławem Sikorskim podziękował mu za znaczne wsparcie, udzielone Ukrainie przez Polskę - poinformowało w piątek w komunikacie biuro ukraińskiego prezydenta.

Niemal 90 proc. Polaków za budową elektrowni jądrowych w Polsce

23.12.2023 09:33
Niemal 90 procent Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce - wynika z listopadowego badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jednocześnie prawie 77 procent badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania.

Joe Biden podpisał ustawę o wydatkach USA na obronność. Rekordowy budżet

23.12.2023 14:58
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę o polityce obronnej jego kraju. Przewiduje ona budżet obronny na rekordowym poziomie 886 miliardów dolarów. Jest większy od tegorocznego o 28 miliardów dolarów.