Redakcja Polska

Polska otrzymała 5 mld euro z KPO, wypłata pozostałej puli będzie negocjowana

29.12.2023 12:37
Polska otrzymała pięć miliardów euro zaliczki na projekty energetyczne ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Zaliczka nie jest uwarunkowana praworządnością, a zgoda na jej wypłatę zapadła w Unii 8 grudnia.
Polska otrzymała 5 mld euro zaliczki ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy
Polska otrzymała 5 mld euro zaliczki ze zmienionego Krajowego Planu OdbudowyFabrizio Maffei/shutterstock

Na kolejny przelew z KPO Polska będzie musiała poczekać do wiosny, jeśli pozytywnie zakończą się negocjacje z Komisją Europejską. Chodzi o zablokowaną pulę 55 miliardów euro, która jest uzależniona od spełnienia kluczowych warunków, tak zwanych kamieni milowych, przede wszystkich gwarancji niezależności sądownictwa.

Do końca roku Polska miała otrzymać połowę z pięciu miliardów euro, Komisja zdecydowała o przelaniu całej sumy na przemiany energetyczne. - Inwestycje w zeroemisyjny transport i sieci energetyczne, zwłaszcza na obszarach wiejskich i małomiejskich - mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Teraz przed Polską intensywne rozmowy w sprawie poprawy sytuacji sędziów - mówiła kilkanaście dni temu. - Musimy nadrobić stracony czas. Liczę na ścisłą współpracę, w szczególności w sprawie niezależności sądownictwa, abyśmy mogli dokonać pierwszej wypłaty - podkreślała kilkanaście dni temu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Polska złożyła już wniosek o pierwszą wypłatę z KPO w wysokości siedmiu miliardów euro. Komisja na jego rozpatrzenie ma dwa miesięcy, choć może ten czas nieco wydłużyć.

Według wysokiego rangą unijnego dyplomaty, pozytywna ocena tego wniosku i tym samym odblokowanie KPO ma nastąpić równocześnie z odblokowaniem pieniędzy z funduszy spójności w wysokości 76 miliardów euro.


IAR/dad

Do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU. To część Krajowego Planu Odbudowy

28.12.2023 16:11
Do Polski wpłynęło pięć miliardów euro z programu RePowerEU będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. "Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego! Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem" - napisał na Twitterze premier Donald Tusk. "To pieniądze na tanią zieloną energię dla polskich obywateli" - napisała w mediach społecznościowych ministerka funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Litewski Sąd Konstytucyjny zdecydował, że znaki diaktrytyczne w nazwiskach nie są sprzeczne z konstytucją

28.12.2023 17:47
Używanie znaków diakrytycznych, takich jak polskie litery "ł", "ń" czy "ś" przy zapisie nielitewskich nazwisk nie jest sprzeczne z litewską konstytucją. Orzeczenie, które przedstawił dziś w Wilnie Sąd Konstytucyjny Litwy, jest niezwykle istotne dla polskiej mniejszości narodowej.

Dowództwo Operacyjne: w polską przestrzeń powietrzną od strony Ukrainy wleciał niezidentyfikowany obiekt

29.12.2023 11:17
W godzinach porannych w przestrzeń powietrzną RP od strony granicy z Ukrainą wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny, który od momentu przekroczenia granicy do miejsca zaniku sygnału obserwowany był przez środki radiolokacyjne. Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki - poinformowało w piątek DORSZ. - W związku z pojawieniem się niezidentyfikowanego obiektu w polskiej przestrzeni powietrznej służby państwa zadziałały natychmiastowo - zapewnił z kolei wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.