Polskie Radio
Section05
budżet

"Mimo braku środków z Komisji Europejskiej, program przyspiesza". Paweł Borys o KPO i budżecie na 2024 rok

Polski Krajowy Plan Odbudowy przyspiesza mimo braku środków z Komisji Europejskiej - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że budżet na 2024 r. został przygotowany w sposób konserwatywny i że realna jest perspektywa, iż deficyt budżetu będzie poniżej 4 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet wzrost gospodarczy pkb inflacja pieniądze recesja rynek POLSKA polityka

"Donald Tusk jest premierem polskiego bezrobocia". Piotr Müller o sytuacji na rynku pracy za rządów PO

Rzecznik rządu Piotr Müller, który odnosił się do procesu wyborczego ws. danych dotyczących bezrobocia, przypomniał, że w ponad 200 powiatach w Polsce za czasów Donalda Tuska bezrobocie faktycznie przekraczało 15 procent. - Bezrobocie za Tuska sięgnęło w lutym 2013 r. JEDYNIE 14,4 proc., czyli ponad 2,3 mln Polaków pozostawało wówczas bez pracy, nie osiągnęło jednak 15 proc. w skali kraju - dodał rzecznik rządu. 
Zobacz więcej na temat:  budżet finanse premier rząd Piotr Müller POLSKA pieniądze bezrobocie Donald Tusk PO Platforma Obywatelska polityka

Rzecznik rządu: złożono dotąd 2,5 mln wniosków o "Dobry start" dla 3,6 mln dzieci

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera. - Na ten moment zostało złożone 2,5 mln wniosków dla 3,6 mln dzieci. Tak jak widać, program "Dobry Start" cieszy się dużym zainteresowaniem - poinformował w czwartek rzecznik rządu.
Zobacz więcej na temat:  budżet finanse premier rząd Piotr Müller POLSKA pieniądze dzieci szkoła społeczeństwo GOSPODARKA

Finanse państwa w 2024 roku. Premier wskazuje bezpieczeństwo jako jeden z kluczowych aspektów budżetu

Bezpieczeństwo fizyczne, programy społeczne i ochrona zdrowia - to trzy najważniejsze grupy wydatków z przyszłorocznego budżetu Polski, jakie przedstawił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - To bezpieczny budżet dla Polski i dla Polaków. Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest jedynym gwarantem takiego budżetu - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki budżet Polski społeczeństwo budżet

Premier: zreperowaliśmy budżet i dlatego będziemy przekazywać 13. i 14. emeryturę na stałe

- Zreperowaliśmy budżet i dlatego przekazaliśmy, przekazujemy regularnie i będziemy przekazywać tak długo, jak wyborcy będą nam ufali, 13. i 14. emeryturę na stałe dla seniorów - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Waplewie Wielkim w powiecie sztumskim (woj. pomorskie). Szef rządu przypomniał też o zniesionym podatku dla seniorów do 2,5 tys. zł miesięcznie, czyli do 30 tys. zł rocznie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Mateusz Morawiecki emerytura podatek budżet leki senior Platforma Obywatelska

Eksperci: niepewny i niestabilny czas utrudnia ocenę rzetelną stanu gospodarki i jej przyszłości

Trudno opisywać stan gospodarki z miesiąca na miesiąc, a przy obecnych zawirowaniach na rynkach światowych nawet rok do roku. Perturbacje wywołane pandemią i wojną za naszą wschodnią granicą, choć o ich coraz częściej zapominamy, nadal wywołują skutki gospodarcze, przede wszystkim wprowadzając niepewność. Ale wiąże się ona także np. z istotnym wzrostem płacy minimalnej, czego obawiają się najmniejsze firmy - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński, prezes BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Główny Urząd Statystyczny sprzedaż płaca minimalna ekonomia budżet Ministerstwo Finansów

Polska chce wyłączenia wydatków na obronę z reguł budżetowych. Minister finansów: są na to szanse

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska uważa, że są szanse na uwzględnienie postulatu Polski, by wydatki na obronę były wyłączane z reguł budżetowych i tym samym nie były wliczane do deficytu. Jak informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ta sprawa jest dziś jednym z tematów spotkania w Brukseli szefów resortów finansów unijnych krajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojsko armia budżet Unia Europejska deficyt budżetowy broń NATO Magdalena Rzeczkowska GOSPODARKA Polska Grupa Zbrojeniowa Ministerstwo Obrony Narodowej

Zasady przyznawania dodatkowych środków dla samorządów. W Sejmie debata nad nowelizacją budżetu

Wiceminister finansów Sebastian Skuza powiedział, że dodatkowe środki dla samorządów z budżetu państwa będą przyznawane na podstawie algorytmu, a nie subiektywnej decyzji urzędników. W Sejmie odbyło się drugie czytanie nowelizacji tegorocznego budżetu i projektu ustawy okołobudżetowej. Przepisy ponownie trafiły do sejmowej komisji finansów publicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Sejm POLSKA finanse publiczne pkb