Redakcja Polska

Węgry grają w grę Kremla. Szef węgierskiego parlamentu wyklucza szybkie głosowanie ws. rozszerzenia NATO

25.01.2024 11:44
Przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego w rozmowie z portalem Index.hu wykluczył szybkie głosowania nad wnioskiem o przyjęcie Szwecji do NATO. Wczoraj wieczorem premier zapewnił sekretarza generalnego Sojuszu, że Węgry wyrażą zgodę w pierwszym możliwym terminie.
Na zdjęciu: budynek parlamentu (Zgromadzenia Narodowego) w Budapeszcie (Orszghz), położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt
Na zdjęciu: budynek parlamentu (Zgromadzenia Narodowego) w Budapeszcie (Országház), położony nad Dunajem, w dzielnicy PesztTTstudio/ Shutterstock

Kierujący pracami węgierskiego parlamentu László Kövér powiedział dziennikarzom portalu, że według niego wniosek opozycji o zwołanie nadzwyczajnej sesji parlamentu nie zostanie uwzględniony. Powiedział też, że on osobiście jest przeciwny obecnie zgodzie Węgier na przyjęcie Szwecji do NATO. Jako przykład podał Finlandię. Jako akt dobrej woli węgierscy posłowie ratyfikowali w zeszłym roku umowę o wejściu tego kraju do NATO, a kilka dni później fiński rząd był wśród inicjatorów wniosku o ukaranie Węgier w związku z unijna procedurą praworządności.

Węgry po tym, jak dwa dni temu turecki parlament zgodził się na wejście Szwecji do NATO, pozostały ostatnim krajem Sojuszu, który blokuje tę akcesję. Rządząca koalicja Fidesz - KDNP uważa, że Szwedzi wielokrotnie szkalowali gabinet Viktora Orbána. Komentatorzy uważają, że premier tak naprawdę próbuje w zamian za zgodę wynegocjować odblokowanie przez Komisję Europejską wstrzymanych przez Komisję Europejską dwudziestu miliardów euro unijnych funduszy.


IAR/dad

Ukraina, pomimo wojny, inwestuje w atom. Postawiła na amerykańskie rozwiązania

24.01.2024 15:53
Ukraina chce przy wsparciu Amerykanów wybudować dziewięć bloków jądrowych. Ukraiński Energoatom podpisał w tej sprawie umowę z Westinghouse. W jej ramach powstaną siłownie oparte na amerykańskiej technologii AP 1000. Jest to ten sam typ reaktora, który zostanie użyty w polskiej elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie.

Rosjanie nie chcą już walczyć? Rosja coraz bliżej nowej fali mobilizacji

25.01.2024 11:35
Sytuacja gospodarcza w Rosji zmusi Kreml do ogłoszenia nowej fali mobilizacji - przewiduje portal analityczny The Bell. Dziennikarze portalu tłumaczą, że wzrost płac na rynku pracy spowodował spadek zainteresowania kontraktami wojskowymi. Część niezależnych ekspertów jest zdania, że budżet Rosji nie wytrzyma wzrostu wynagrodzeń dla żołnierzy, więc innym rozwiązaniem jest mobilizacja.