Redakcja Polska

Donald Tusk: najbliższe pełnowymiarowe konsultacje międzyrządowe Polski i Ukrainy w marcu

25.01.2024 12:50
Premier Donald Tusk poinformował, że wracają pełnowymiarowe konsultacje rządów Polski i Ukrainy. Najbliższe mają odbyć się w Warszawie. "Tak ustaliłem wstępnie z premierem Szmyhalem i prezydentem Zełenskim" - powiedział na konferencji prasowej po obradach rządu.
Audio
  • Premier Donald Tusk poinformował, że wracają pełnowymiarowe konsultacje rządów Polski i Ukrainy. Najbliższe mają odbyć się w Warszawie w drugiej połowie marca. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Donald Tusk podsumował podczas konferencji prasowej środowe posiedzenie rządu
Donald Tusk podsumował podczas konferencji prasowej środowe posiedzenie rząduPAP/Marcin Obara

Donald Tusk przekazał, że wśród tematów konsultacji będą m.in. kwestie ukraińskiego zboża i jego importu do Polski. Jak podkreślił, Kijów chce szukać rozwiązań z Warszawą w sprawie eksportu towarów rolnych przez nasze terytorium.

Rząd chce w tym celu podpisać umową z Ukrainą w sprawie tranzytu produktów rolnych. Porozumienie - jak mówił szef rządu - zabezpieczy interesy polskich rolników przed niekontrolowanych napływem towarów z Ukrainy.

Donald Tusk wskazywał, że takie umowy podpisały z rządem w Kijowie już Bułgaria i Rumunia."Będziemy szukali podobnej umowy na poziomie rządów ukraińskiego i polskiego" - argumentował.

Dodał, że taka umowa z jednej strony pomoże Ukrainie w sprzedaży zbytu produktów rolnych i równocześnie wspólnie z rządem ukraińskim zabezpieczy interesy polskich rolników. "Przywiązuję do tego dużą wagę" - podkreślił.

O kwestii rolnictwa premier Tuska przedwczoraj rozmawiał w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Jak mówił, Polska jest życzliwa Ukrainie, ale jednocześnie będzie pilnował w relacjach dwustronnych naszego interesu.

"Ukraińscy przyjaciele usłyszeli ode mnie zarówno słowa pełnej życzliwości i solidarności, ale też asertywności" - stwierdził szef rządu.

Donald Tusk dodał, że resort infrastruktury ma przygotować wstępną opinię dotyczącą budowy autostrady z Krakowca do Równego przez Lwów. Ukraina oferuje, by polskie firmy zajęły się budową tej autostrady, proponuje też 30-letnią koncesję.

Z kolei resorty obrony oraz aktywów państwowych mają przeanalizować ideę wspólnych działań na rzecz komercyjnej produkcji nowoczesnej amunicji. Powstać mają wspólne fabryki amunicji.

IAR/PP

Premier Donald Tusk ogłosił termin wyborów samorządowych

15.01.2024 17:30
W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa Donalda Tuska. Premier zapowiedział, że wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia. Przed posiedzeniem rządu prezes Rady Ministrów wyraził nadzieję, że kwiecień będzie dobrym czasem dla polskich samorządów.

Premier Donald Tusk w Kijowie. "Musimy potwierdzić jednoznacznie wzajemne wsparcie w konfrontacji ze złem"

22.01.2024 12:17
Spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem- to główne punkty dziesiejszej wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie. Szef rządu ma też wziąć udział w wydarzeniach z okazji obchodzonego dzisiaj na Ukrainie Dnia Jedności Ukrainy.

"Nie ma bezpiecznej Polski i Europy bez niepodległej Ukrainy". Premier Donald Tusk w Kijowie

22.01.2024 17:39
Premier Donald Tusk zaapelował do europejskich przywódców, by wspierali Ukrainę w walce z Rosją. Szef rządu, który przebywa z wizytą w Kijowie, podkreślał, że jeśli komuś zależy na wolności, prawach człowieka, rządach prawa, demokracji, to musi wspierać Ukrainę wszystkimi dostępnymi środkami. To pierwsza wizyta polskiego premiera w państwie spoza Unii Europejskiej po wyborach i po ukonstytuowaniu się nowego rządu.

Zełenski: Polska, przystępując do Deklaracji Wileńskiej G7, pokazała przywiązanie do europejskich ideałów

24.01.2024 13:15
"Przystępując do Deklaracji Wileńskiej G7, Polska pokazała przywiązanie do europejskich ideałów" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W poniedziałek w Kijowie premier Donald Tusk poinformował, że nasz kraj dołączy do tej inicjatywy.