Redakcja Polska

UE zatwierdziła wieloletni plan pomocy dla Ukrainy. Donald Tusk: został przyjęty bezdyskusyjnie

01.02.2024 18:05
- Udało się utrzymać jedność Unii Europejskiej - tak premier Donald Tusk skomentował zakończony szczyt w Brukseli. Zapadła tam jednomyślna decyzja o wsparciu Ukrainy pakietem finansowym wartym 50 miliardów euro. Przywódcom unijnym udało się w tej sprawie przełamać opór Węgier. Węgierskie władze, oskarżane o prowadzenie prorosyjskiej polityki, w przeszłości blokowały wsparcie dla Ukrainy.
Audio
  • "Udało się utrzymać jedność Unii Europejskiej" - tak premier Donald Tusk skomentował zakończony szczyt w Brukseli. O szczegółach z Brukseli Karol Surówka (IAR)
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Brukseli. Premier Tusk wziął udział w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej.
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Brukseli. Premier Tusk wziął udział w nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej.PAP/Leszek Szymański

Premier Donald Tusk powiedział w Brukseli, że wieloletni program pomocy dla Ukrainy został dziś przyjęty przez wszystkich unijnych przywódców bez warunków typu weto.. - Cała pomoc finansowa dla Ukrainy - 50 mld euro na 4 lata - została dziś przyjęta bezdyskusyjnie - dodał szef rządu na konferencji prasowej po nadzwyczajnym, unijnym szczycie.

Szef Rady Charles Michel poinformował, że na pakiet zgodzili się przywódcy wszystkich krajów, a zatem także premier Węgier Viktor Orban, który od grudnia blokował decyzję. Pieniądze zostaną wypłacone z unijnego budżetu.

Donald Tusk podkreślił, jak ważne jest, że za pomocą Ukrainie opowiedziało się 27 państw, a więc cała Wspólnota. - Mamy pomoc dla Ukrainy na 4 lata. To rozstrzygnięcie ma charakter strategiczny. Skończyła się epoka dwuznaczności i dziwnych "gierek" - oświadczył Donald Tusk. - Dziś mamy znowu Europę o wysokich standardach, gotową do działania i podejmowania decyzji - dodał szef rządu.


Posłuchaj
00:55 12792712_1.mp3 "Udało się utrzymać jedność Unii Europejskiej" - tak premier Donald Tusk skomentował zakończony szczyt w Brukseli. O szczegółach z Brukseli Karol Surówka (IAR)

 

Tusk: Polska domaga się możliwie obszernego 13. pakietu sankcji wobec Rosji

Donald Tusk poinformował również, że Polska będzie domagać się możliwie obszernego 13. akietu unijnych sankcji wobec Rosji. W weekend Komisja Europejska rozpocznie konsultacje z krajami członkowskimi, dotyczące najnowszych restrykcji.

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że na początek dyskusja ma dotyczyć jedynie rozszerzenia czarnej listy osób z zamrożonymi majątkami i zakazem wjazdu do Unii oraz firm z zablokowanymi aktywami, a nie zaostrzenia sankcji gospodarczych. Donald Tusk powiedział, że Polska ma swoje postulaty. - One dotyczą różnych rzeczy, choćby embarga na paliwo do elektrowni jądrowych, co nie jest takie proste, bo wiele państw zaangażowanych w pomoc Ukrainie jest równocześnie trochę uzależnionych od paliwa do elektrowni jądrowych, które pochodzi z Rosji - powiedział premier. - Rozumiem obiekcje wielu ludzi, ale Polska zawsze była tym państwem, które dopominało się mocnych sankcji wobec Rosji - dodał szef rządu.

Donald Tusk nie chciał spekulować, czy uda się przeforsować postulaty Polski i krajów o podobnym stanowisku. Zapowiedział natomiast, że Polska będzie naciskać na zgodę unijnych państw w sprawie wykorzystania zysków z zamrożonych w ramach europejskich sankcji aktywów Banku Centralnego Rosji na rzecz odbudowy Ukrainy. Komisja szacuje, że do 2027 roku byłoby to około 15 miliardów euro.


IAR/dad

Polska i Dania będą współpracować w kwestii obronności. Szefowie MON podpisali umowę

01.02.2024 11:59
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i minister obrony Danii Troels Lund Poulsen podpisali w czwartek w Warszawie porozumienie o współpracy między resortami obrony w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozmawiał z Poulsenem m.in. o zacieśnianiu naszej współpracy.

Jest porozumienie w Unii w sprawie pomocy dla Ukrainy. Opór Orbana przełamany

01.02.2024 12:55
Jest porozumienie unijnych przywódców na szczycie w Brukseli w sprawie pomocy dla Ukrainy. Ogłosił je przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Chodzi o 50 miliardów euro do 2027 roku. Szef Rady poinformował, że na pakiet zgodzili się przywódcy wszystkich krajów, a zatem także premier Węgier Viktor Orban, który od grudnia blokował decyzję.

Kolejna dotkliwa strata rosyjskiej floty czarnomorskiej. Ukraińskie siły zatopiły kuter rakietowy

01.02.2024 15:15
Wywiad wojskowy Ukrainy HUR poinformował o zniszczeniu rosyjskiego kutra rakietowego Iwanowiec, który patrolował Morze Czarne w pobliżu okupowanego Krymu. Wartość jednostki, która poszła na dno, to 60-70 mln USD – przekazano w opublikowanym w czwartek komunikacie.