Redakcja Polska

"Możemy zbudować głębokie relacje". Prezydenci Polski i Rwandy o wzajemnej współpracy

07.02.2024 15:53
Polska i Rwanda za dalszym rozwijaniem współpracy gospodarczej. W obecności prezydentów obu państw podpisano dwa międzyrządowe porozumienia. Jedno dotyczy wymiany handlowej, a drugie to memorandum o współpracy w zakresie zielonych technologii, inżynierii środowiskowej oraz energetyki.
Andrzej Duda i prezydent Rwandy Paul Kagame
Andrzej Duda i prezydent Rwandy Paul KagameFot.: Marek Borawski/KPRP

- Wierzę w to głęboko, że możemy zbudować między naszymi krajami, także na przyszłość, bardzo głębokie relacje - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podkreśił, że te relacje będą pogłębiane także poprzez studentów z Rwandy, którzy dziś studiują w Polsce. Poinformował, że rozmowy dotyczyły także przyszłych polskich inwestycji w Rwandzie, dodając, że dziś odwiedzi kopalnię cyny w Kigali, w której Polska ma większościowe udziały.

Prezydent Rwandy Paul Kagame zapewnił, że jest otwarty na wielopłaszczyznowe poszerzanie współpracy z Polską.

Dodał, że wsparcie Polski w rozwoju zielonych technologii przypieczętowane dzisiejszymi porozumieniami ma kluczowe znaczenie. - Wiele razem osiągnęliśmy, a obecność dyplomatyczna w naszych krajach tylko umocni nasze postępy - dodał Paul Kagame.


Posłuchaj
00:52 12802311_1.mp3 Polska i Rwanda za dalszym rozwijaniem współpracy gospodarczej. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Rwanda jest drugim państwem odwiedzanym przez polską parę prezydencką w ramach podróży po krajach Afryki Wschodniej. Celem wizyty jest promocja polskiego biznesu i współpraca w zakresie bezpieczeństwa.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Andrzej Duda Afryka rwanda

Andrzej Duda z wizytą w Kenii. Odwiedził centrum szkolenia strażaków

06.02.2024 14:43
Prezydent Andrzej Duda kończy pobyt w Kenii, gdzie jest od wczoraj. Przed wylotem do kolejnego afrykańskiego kraju - Rwandy - odwiedził między innymi kenijskie centrum szkoleniowe dla strażaków. Działalność tej instytucji wspierają polscy instruktorzy w ramach działań Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Rosja przeprowadziła zmasowany atak rakietowy. Jeden z pocisków leciał w stronę Polski

07.02.2024 09:34
Rosjanie dokonali zmasowanego ataku rakietowego na terytorium wielu ukraińskich regionów. Alarmy bombowe ogłaszano w całym kraju. Pod ostrzałem znalazła się między innymi ukraińska stolica. Są informacje o zniszczeniachobiektów cywilnych i pierwszych poszkodowanych. Na terytorium całego kraju ogłoszono alarm powietrzny. Jeden z pocisków leciał w stronę granicy z Polską.

Atak Rosji na Ukrainę. Ppłk Goryszewski: wszystkie procedury bezpieczeństwa zostały wdrożone

07.02.2024 12:55
- Od wczesnych godzin porannych w naszej przestrzeni powietrznej prowadzone są narodowe, sojusznicze działania mające utrzymać bezpieczeństwo - powiedział ppłk Jacek Goryszewski z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. Jak zaznaczył, cały czas jesteśmy w gotowości do działania.