Redakcja Polska

Gen. Wałerij Załużny zwolniony z funkcji naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych

09.02.2024 10:10
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych gen. Wałerij Załużny został zwolniony. Zamienił go na stanowisku dotychczasowy dowódca wojsk lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski. O prawdopodobnej dymisji generała mówiło się od kilku tygodni. Powodem miał być jego konflikt z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. W ocenie komentatorów, dymisja generała Załużnego miała polityczne podłoże. 
Audio
  • Naczelny dowódca Sił Zbrojnych gen. Wałerij Załużny został zwolniony. Zamienił go na stanowisku dotychczasowy dowódca wojsk lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Wołodymyr Zełenski i Valerij Zalużny
Wołodymyr Zełenski i Valerij ZalużnyPAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

O dymisji naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych poinformował prezydent Zełenski. Jak podkreślił, ukraińska armia potrzebuje pilnych zmian. Jak zaznaczył, obecnie Siły Zbrojne Ukrainy to niemal milion ludzi, ale większość z nich nie odczuła frontu tak, jak odczuła to mniejszość, która naprawdę wojuje. To oznacza, jak dodał, że potrzebne jest inne podejście do rotacji wojsk, do kierowania frontem i mobilizacji. Wszystko to, zdaniem Wołodymyra Zełenskiego, przyniesie większy szacunek do żołnierza i przywróci zdecydowanie naszym działań na wojnie.


Posłuchaj
00:53 12805845_1.mp3 Dymisja generała Wałerija Załużnego ze stanowiska naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy oceniana jest nad Dnieprem jako wynikająca z pobudek politycznych. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

O nowym naczelnym dowódcy - gen. Syrskim prezydent Ukrainy powiedział, że jest bardzo doświadczonym wojskowym, który ma sukcesy w obronie. Ma też, jak dodał, sukcesy w natarciu podczas charkowskiej operacji wyzwolenia.

Komentatorzy: to polityczna decyzja

Dymisja generała Wałerija Załużnego wynika z pobudek politycznych - tak zwolnienie dotychczasowego naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy ocenia ukraiński politolog Jewhen Mahda. 

Mimo że były już naczelny dowódca nie aspirował do zajmowania politycznych funkcji, jego popularność wśród Ukraińców rosła i przewyższała popularność Wołodymyra Zełenskiego. Zdaniem analityka to było główną przyczyną dymisji generała Załużnego. Rozmówca Polskiego Radia ocenił, że generał Załużny pozostaje najbardziej popularną postacią na Ukrainie, bo zaufanie do niego zbudowane zostało na wierze w Siły Zbrojne Ukrainy. To on bronił kraju podczas napaści Rosji. - Trudno to będzie zniwelować, chociaż ekipa Zełenskiego będzie próbowała to zrobić - dodał Jewhen Mahda.

Zwolniony ze stanowiska gen. Wałerij Załużny pełnił swoją swoją funkcję od lipca 2021 roku. Jego popularność wśród ukraińskiego społeczeństwa bardzo wzrosła podczas pełnowymiarowej wojny z Rosją. Według niektórych komentatorów, to właśnie mogło być powodem konfliktu z prezydentem. Wskazuje się też na nieporozumienia co do prowadzenia działań wojennych.

IAR/dad

Polska i Ukraina razem będą produkować drony bojowe? Ambasador Zwarycz: zależy nam na współpracy

08.02.2024 13:57
Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz powiedział w Studiu PAP, że jego kraj jest bardzo zainteresowany wspólną z Polską produkcją broni i amunicji. Dodał, że chodzi także o drony bojowe i zapowiedział forum polsko-ukraińskiej branży przemysłu zbrojeniowego.

MSZ apeluje o natychmiastowe uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów Andrzeja Poczobuta

08.02.2024 15:09
Rok po skazaniu przez białoruski sąd Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia, MSZ RP oświadczyło, że jego uwolnienie pozostaje dla resortu priorytetem. MSZ ponowiło apel o natychmiastowe uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów Poczobuta oraz innych więźniów politycznych.

Kanclerz Niemiec przed wizytą w USA wezwał do większego wsparcia Ukrainy

08.02.2024 15:58
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał sojuszników w Europie i USA do udzielenia większego wsparcia Ukrainie. Wszyscy razem musimy zrobić więcej - powiedział w czwartek przed wylotem do Waszyngtonu, gdzie w piątek ma się spotkać z prezydentem Joe Bidenem.

Polska kolejnym krajem z protestami rolników. Komisja Europejska ugina się pod presją

09.02.2024 14:00
Polska kolejnym unijnym krajem, w którym protestują rolnicy. Komisja Europejska już ugięła się częściowo pod ich presją. Zawiesiła, bądź zapowiedziała wycofanie kontrowersyjnych przepisów i projektów w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, a do umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą wprowadziła ograniczenia importowe. W przeddzień protestów w Polsce list otwarty do rolników opublikował komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.