Redakcja Polska

Według Łukaszenki przygotowywana jest "prowokacja przeciwko ludności Polski"

20.02.2024 12:42
Według Aleksandra Łukaszenki przygotowywana jest "prowokacja przeciwko ludności Polski". Podczas spotkania z funkcjonariuszami struktur siłowych w stolicy Białorusi Mińsku Łukaszenka oświadczył, że "wywiady polski i amerykański przygotowują prowokację na dużą skalę przeciwko ludności cywilnej". Twierdził, że winą za to miałyby zostać obarczone Rosja i Białoruś.
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFot.: Drop of Light/shutterstock

Zdaniem niezależnych ekspertów prowokacja jest możliwa na granicy białorusko-polskiej z udziałem niedawno utworzonych oddziałów specjalnych białoruskich wojsk wewnętrznych, wyszkolonych przez najemników rosyjskiej Grupy Wagnera.

Obserwatorzy polityczni zwracają uwagę, że Aleksander Łukaszenka już kilkakrotnie ujawniał przestępcze plany Moskwy.

"Na wyposażeniu białoruskiej armii znajdują się dwa dywizjony rakietowe wyrzutni przeciwlotniczych S-400 oraz dwa wyrzutni Iskander" - oświadczył we wtorek białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez zachodnie agencje.

"Mamy wszystko, co niezbędne, by z całkowitą pewnością się obronić i - jak to mówią wojskowi - zadać wrogowi niepowetowane straty" – poinformował.

Przypomniał, że na terytorium Białorusi została rozmieszczona taktyczna broń jądrowa z Rosji. "Dziś to najważniejszy element odstraszania dowolnego przeciwka" – podkreślił.

Dodał, że w związku z "aktami terroryzmu" na Białorusi polecił sprawdzić systemy ochrony obiektów resortów siłowych. Wspomniał też o konieczności przeciwdziałania lotom dronów nad strefami chronionymi.

IAR/dad

Ponad połowa Polaków obawia się wojny z Rosją. Szczególnie boją się mieszkańcy jednego regionu

20.02.2024 09:02
Ponad połowa Polaków bierze pod uwagę wojnę NATO z Rosją; 32 proc. respondentów nie obawia się takiego scenariusza - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla wtorkowego "Super Expressu".

"Wtedy zginęli i wciąż giną". Dziesiąta rocznica pacyfikacji Majdanu w cieniu wojny

20.02.2024 10:00
Na Ukrainie obchodzona jest dziś dziesiąta rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu. To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. W lutym 2014 roku zginęło ponad stu demonstrantów domagających się prozachodniego kursu Ukrainy. Drugi rok z rzędu obchody przebiegają w cieniu pełnowymiarowej wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie.

Tempo rosyjskich działań gwałtownie zwolniło po zajęciu Awdijiwki na wschodzie Ukrainy - nowy raport ISW

20.02.2024 12:11
Działania ofensywne wojsk rosyjskich w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy gwałtownie spadły po zdobyciu tej miejscowości – pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Polska rozpoczyna procedurę wychodzenia z artykułu 7. Krok w kierunku uwolnienia unijnych funduszy

20.02.2024 13:12
Polska rozpoczyna wychodzenie z procedury praworządnościowej rozpoczętej w ramach artykułu 7 unijnego traktatu. Szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar przyleciał do Brukseli na spotkanie ministrów do spraw europejskich unijnych krajów z planem działań dotyczącym reform, który ma pozwolić na zakończenie procedury.