Redakcja Polska

Premier Donald Tusk z wizytą na Litwie. "Współpraca polsko-litewska geopolitycznym priorytetem"

04.03.2024 13:22
Premier Donald Tuska chce wprowadzić pełne unijne sankcje na produkty rolne z Rosji i Białorusi. W Wilnie szef rządu poinformował, że zaproponuje projekt uchwały Sejmu, który będzie wzywał Komisję Europejską do wprowadzenia takich sankcji. 
Audio
  • D. Tusk w Wilnie zapowiada starania na rzecz rewizji zielonego ładu i embarga na produkty z Rosji [posłuchaj]
  • Premier Donald Tusk z wizytą na Litwie. "Współpraca polsko-litewska geopolitycznym priorytetem" Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Szef rządu Donald Tusk
Szef rządu Donald TuskTwitter/KPRM

Jak podkreślał szef polskiego rządu, celem jest korekta unijnych rozwiązań tak, by "nie uderzały wprost w interesy i poczucie bezpieczeństwa dużych grup ludności".

"Nie chodzi tu tylko przecież o producentów rolnych, ale oni są przede wszystkim narażeni na niektóre, nieprzewidziane być może przez polityków, konsekwencje Zielonego Ładu. Ja także będę w najbliższych dniach będę występował z konkretną inicjatywą dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu" - zadeklarował premier. Jak wyjaśnił, takie działanie ma na celu ochronę polskiego i europejskiego rynku producentów żywności. 

Donald Tusk ocenił, że sprawa europejskiej żywności jest szczególnie istotna także w kontekście ostatniego przemówienia Władimira Putina. "Mówił on o budowie samowystarczalnej rosyjskiej gospodarki, pełnej niezależności od Zachodu. Ale to nie są puste słowa moim zdaniem. Żyjemy w warunkach wojny wypowiedzianej przez Rosję i kwestia bezpieczeństwa i samodzielności żywnościowej, rolnej Europy jest absolutnie równie istotna jak bezpieczeństwo militarne" - dodawał polski premier.

Donald Tusk zapewnił, że rozumie powody protestu polskich rolników. "Te protesty to nie polityka, to jest życie, w przypadku Polski to życie pół miliona rodzin, żyjących bezpośrednio z produkcji rolnych" - mówił szef rządu.

Premier proponuje uchwałę Sejmu wzywającą KE do nałożenia sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne

Premier Donald Tuska chce wprowadzić pełne unijne sankcje na produkty rolne z Rosji i Białorusi. W Wilnie szef rządu poinformował, że zaproponuje projekt uchwały Sejmu, który będzie wzywał Komisję Europejską do wprowadzenia takich sankcji. 

Jak dodał, taką propozycję jeszcze dziś przedstawi marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni. „Dzisiaj, po powrocie z Wilna, zwrócę się z do marszałka Sejmu w Warszawie z propozycją uchwały polskiego Sejmu wzywającą Komisję Europejską do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne, produkty żywnościowe rosyjskie i białoruskie” - powiedział.

W Wilnie szef polskiego rządu spotkał się z premier Litwy Ingridą Šimonyte. Politycy rozmawiali między innymi o rolnictwie i kwestii importu produktów rolnych z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej.

IAR/ks

Litwa zamknęła dwa przejścia graniczne z Białorusią

01.03.2024 09:11
O północy czasu lokalnego (godzina 23.00 w Polsce) Litwa zamknęła dwa przejścia graniczne z Białorusią. Zdaniem Wilna, jest to konieczne, aby zapobiegać obchodzeniu sankcji przez Mińsk.

Rosyjskie samoloty na granicy krajów NATO

03.03.2024 18:35
Niemcy z początkiem marca przejęły kontrolę powietrzną nad krajami bałtyckimi, a ich samoloty już kilkukrotnie wzywane były do identyfikacji obcych maszyn

Litwa od przyszłego tygodnia będzie konfiskować samochody z rosyjskimi numerami

04.03.2024 08:37
Od przyszłego tygodnia Litwa będzie konfiskować pojazdy z rosyjskimi numerami. Ich właściciele, którzy mieszkają w tym kraju, mają jeszcze kilka dni na ich przerejestrowanie