Redakcja Polska

Departament Stanu USA potwierdza: Polska zaatakowana przez hakerów powiązanych z Rosją

11.05.2024 08:30
NASK poinformowała, że w tym tygodniu zaobserwowano szeroko zakrojoną kampanię szkodliwego oprogramowania wymierzoną w polskie instytucje rządowe.
Audio
  • W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia Jennifer Bachus z Departamentu Stanu USA wyjaśniła, że cyberataki APT28 odnotowano też w Niemczech, Czechach, Szwecji i na Litwie. W przypadku dwóch pierwszych krajów oświadczenie potępiające wrogą aktywność w sieci wydało kilka dni temu NATO [posłuchaj]
Cyberataki grupy APT28 z Rosji, odnotowano w Niemczech, Czechach, Szwecji, Polsce i na Litwie
Cyberataki grupy APT28 z Rosji, odnotowano w Niemczech, Czechach, Szwecji, Polsce i na LitwiePortrait Image Asia/Shutterstock

Polska była jednym z krajów zaatakowanych przez hakerów z grupy APT28 - potwierdza amerykański Departamentu Stanu. Główna zastępczyni asystenta sekretarza stanu Jennifer Bachus powiedziała, że APT28 jest powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. W środę NASK poinformowała, że w tym tygodniu zaobserwowano szeroko zakrojoną kampanię szkodliwego oprogramowania wymierzoną w polskie instytucje rządowe.

W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia Jennifer Bachus z Departamentu Stanu USA wyjaśniła, że cyberataki APT28 odnotowano też w Niemczech, Czechach, Szwecji i na Litwie. W przypadku dwóch pierwszych krajów oświadczenie potępiające wrogą aktywność w sieci wydało kilka dni temu NATO. 

”Mamy do czynienia z napastliwymi, wytrwałymi cyberprzestępcami, którzy w dalszym ciągu będą szukać okazji do przeprowadzania destabilizujących włamań w sieci. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby każdy kraj w dalszym ciągu poprawiał swoją higienę cybernetyczną i podejmował niezbędne działania podstawowe, które zresztą są już realizowane” - wezwała amerykańska dyplomatka.
Przedstawicielka Departamentu Stanu mówiła też o bliskiej polsko-amerykańskiej współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Przypomniała, że w lutym ambasador do spraw cyberprzestrzeni i polityki cyfrowej Nathaniel Fick odwiedził Polskę. "Wiemy, że polski rząd traktuje te kwestie bardzo poważnie" - powiedziała Jennifer Bachus i przestrzegła przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji w sieci. „Widzimy wzrost zarówno w częstotliwości, jak i w rodzajach tej działalności pochodzącej z Rosji. To pokrywa się z pełnoskalową, nielegalną wojną na Ukrainie. Myślę też, że możemy oczekiwać, że te incydenty będą nadal występować. Rzeczywistość jest taka, że Rosja próbuje dostosować swoje działania, aby uniknąć skutków w postaci eskalacji. Mimo to dokonuje tych destabilizujących włamań do sieci cybernetycznych” - oceniła Jennifer Bachus. 

W środowym komunikacie CERT NASK czytamy, że w kampanii APT28 zostały rozesłane wiadomości e-mail o treści, która ma wywołać zainteresowanie u odbiorcy i nakłonić go do kliknięcia w link prowadzący ostatecznie do pobrania pliku. Jego otwarcie może dać hakerom dostęp do szczegółowych informacji o komputerze.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: cyberprzestępczość Rosja

Rosyjscy hakerzy na zlecenie rządu zinfiltrowali ukraińskie systemy komputerowe

16.02.2022 13:20
Rosyjscy hakerzy działający na zlecenie rządu zinfiltrowali sieci komputerowe wojska, sektora energii i innych systemów kluczowych dla bezpieczeństwa Ukrainy, aby zebrać dane potrzebne w przypadku inwazji Rosji - podaje w środę dziennik "The Washington Post" za nowo odtajnionymi informacjami amerykańskiego wywiadu. Tymczasem Kreml zaprzeczył, że to Rosjanie stali za cyberatakami, ale władze rosyjskie nie są zaskoczone, że Kijów oskarża o nie Moskwę - podała agencja Reutera.

UE przygotowuje się na wypadek cyberataku. W poniedziałek finał ćwiczeń

20.02.2022 19:52
W poniedziałek finał pięciotygodniowych ćwiczeń z odpowiedzi na atak cybernetyczny na Unię Europejską. Podsumują je ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów, którzy spotykają się w Brukseli.

Cyberatak na ukraińską sieć zakłócił działanie internetu

29.03.2022 07:45
Ukraińska państwowa firma telekomunikacyjna Ukrtelecom przerwała w poniedziałek świadczenie usług internetowych na skutek "potężnego" cyberataku - poinformowali ukraińscy urzędnicy państwowi i przedstawiciele firmy cytowani przez agencje Reutera.