Redakcja Polska

Rosyjscy hakerzy na zlecenie rządu zinfiltrowali ukraińskie systemy komputerowe

16.02.2022 13:20
Rosyjscy hakerzy działający na zlecenie rządu zinfiltrowali sieci komputerowe wojska, sektora energii i innych systemów kluczowych dla bezpieczeństwa Ukrainy, aby zebrać dane potrzebne w przypadku inwazji Rosji - podaje w środę dziennik "The Washington Post" za nowo odtajnionymi informacjami amerykańskiego wywiadu. Tymczasem Kreml zaprzeczył, że to Rosjanie stali za cyberatakami, ale władze rosyjskie nie są zaskoczone, że Kijów oskarża o nie Moskwę - podała agencja Reutera.
Na doniesienia o powiązaniach hakerów z Rosją zareagował Kreml
Na doniesienia o powiązaniach hakerów z Rosją zareagował KremlShutterstock.com / Rawpixel.com

Według anonimowego amerykańskiego urzędnika Moskwa może dążyć do zakłócenia działań ukraińskich podmiotów, które świadczą kluczowe usługi, takie jak energia elektryczna, transport, finanse i telekomunikacja w celu wsparcia operacji wojskowych, lub wywołania paniki, co mogłoby doprowadzić do destabilizacji kraju.

We wtorek największy bank komercyjny na Ukrainie PrivatBank został dotknięty atakiem typu "blokada usług", który tymczasowo ingerował w transakcje bankowości internetowej klientów. Zakłócone zostały również strony internetowe ministerstwa obrony i sił zbrojnych Ukrainy. Nie przekazano, kto stał za atakami.

Rosyjski ślad

Wedle informacji "The Washington Post" w ukraińskich systemach zauważono hakerów pracujących dla rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i Głównego Zarządu Bezpieczeństwa (GRU).

Rząd USA ustalił jedynie, że Rosja może podjąć szkodliwe kroki w cyberprzestrzeni, a nie, że tak się stanie - przekazał "The Washington Post" anonimowy rozmówca. Dodał także, że Stany współpracują z Ukrainą w celu wzmocnienia jej cyberobrony. Jak przewidują Amerykanie, w najbliższym czasie możliwy jest cyberatak na Ukrainę lub na członka NATO.

Element destabilizacyjny 

Wedle amerykańskich analityków cyberataki odgrywają kluczową rolę w próbie destabilizacji ukraińskiego społeczeństwa przez Rosjan. Rosyjscy hakerzy zaprojektowali specjalne złośliwe oprogramowanie przeciwko ukraińskim systemom.

W 2017 r. Rosjanie zainfekowali wirusem komputerowym ukraińskie ministerstwa, banki i firmy energetyczne. Wirus rozprzestrzenił się również poza Ukrainę, co prawdopodobnie nie było intencją Rosjan, i spowodował straty rzędu miliardów dolarów na całym świecie.

W styczniu tego roku hakerzy zakłócili działanie kilku ukraińskich sieci rządowych za pomocą oprogramowania, które wyczyściło dane z komputerów kilku państwowych agencji, czasowo uniemożliwiając ich działanie. Analitycy twierdzą, że najbardziej prawdopodobnymi sprawcami ataku są Rosjanie. Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne Microsoft wykryło atak i pomogło go złagodzić. W śledztwie w tej sprawie pomaga FBI.

W zeszłym miesiącu NATO i Ukraina podpisały porozumienie, które pozwoli Ukrainie stać się członkiem programu wymiany informacji o złośliwych oprogramowaniach. 


PAP/dad

Joe Biden zapowiada obronę "każdego cala terytorium NATO". Wiceszef MSZ: wyciągnięto wnioski z 2014 roku

16.02.2022 10:37
Deklaracja prezydenta USA Joe Bidena pokazuje w pewien sposób pośredni, że wyciągnięto wnioski z 2014 roku - powiedział w środę wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. - To jest dobry sygnał - dodał.

TSUE oddalił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości

16.02.2022 11:20
Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał za zgodne z unijnym prawem przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. Sędziowie oddalili tym samym skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Warszawa i Budapeszt wnosiły o stwierdzenie nieważności rozporządzenia.

81 lat temu na teren Polski zrzucono pierwszych cichociemnych

16.02.2022 12:20
W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, na teren okupowanej Polski zostali zrzuceni pierwsi cichociemni - żołnierze elitarnej jednostki szkolonej w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych.