Redakcja Polska

Litwa: rozpoczęło się przedterminowe głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich

21.05.2024 09:54
Na Litwie rozpoczęło się trzydniowe przedterminowe głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę. O reelekcję ubiega się Gitanas Nauseda. Jego przeciwniczką jest obecna premier kraju Ingrida Szimonyte.
Debata przedwyborcza
Debata przedwyborcza Screenshot z Youtube

Przedterminowe głosowanie potrwa do czwartku włącznie. Na Litwie wyborcy w tym czasie mogą oddać głos w wybranym lokalu wyborczym. Znajdują się one zazwyczaj w siedzibach władz samorządowych na terenie całego kraju.


Posłuchaj
00:43 12994048_1.mp3 Litwa: rozpoczęło się przedterminowe głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Miejsce zamieszkania nie odgrywa tu żadnej roli. Wystarczy przedstawić dokument tożsamości. Od jutra do piątku głosować będzie można też w szpitalach, zakładach opieki społecznej, jednostkach wojskowych i więzieniach. Pod koniec tygodnia zostanie też zorganizowane głosowanie dla osób niepełnosprawnych i obłożnie chorych, którzy nie są w stanie pojawić się w punkcie wyborczym.

W pierwszej turze wyborów obecny prezydent Gitanas Nauseda zdobył 44 procent głosów. Jego rywalka Ingrida Szimonyte zdobryła dwudziestoprocentowe poparcie.


IAR/dad

Dokąd najczęściej Polacy jeżdżą do sezonowej pracy? Czechy na podium

20.05.2024 14:24
Polacy emigrując do pracy sezonowej najczęściej wybierają kraje takie jak Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia - przekazano w poniedziałkowym raporcie Personnel Service. Dodano, że zarobki w tych krajach mogą sięgać 19 tys. zł miesięcznie.

We włoskim Cassino oddano hołd generałowi Władysławowi Andersowi

20.05.2024 15:18
We włoskim Cassino oddano hołd generałowi Władysławowi Andersowi. Uroczystość była częścią obchodów z okazji 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy II korpusu Polskiego, dowodzonych właśnie przez generała Andersa. Wzgórze zostało zdobyte 18 maja 1944 roku.