Redakcja Polska

Wojsko Polskie zakupi aerostaty. Z tych statków powietrznych korzystają jedynie Stany Zjednoczone

22.05.2024 11:00
Polska jest drugim krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych, który będzie korzystał z systemu aerostatów radiotechnicznych "Barbara" - podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON podpisał umowę w sprawie dostawy czterech statków powietrznych, które będą stacjonowały na posterunkach wzdłuż wschodniej oraz północno-wschodniej granicy Polski. Wartość umowy to około 960 mln dolarów.
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisuje umowę na aerostaty Barbara
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisuje umowę na aerostaty BarbaraFot.: X/Ministerstwo Obrony Narodowej/@MON_GOV_PL

Jak powiedział minister, to ważny element wyposażenia armii, który podnosi nasze zdolności i bezpieczeństwo Polski. - Aerostaty "Barbara" wraz z całą logistyką i innymi elementami zostają dziś zakupione. Ta umowa definiuje nasze bezpieczeństwo. (…) Polska będzie drugim krajem na świecie, który będzie korzystał z tego rodzaju systemu - powiedział wicepremier. Wyjaśnił, że są to systemy radiolokacyjne, które działają na niższych wysokościach. - Wojna na Ukrainie pokazała jak ważne są to systemy. Bezpieczeństwo nas łączy. Dobrze, że mamy sprawdzonych sojuszników - powiedział Władysław Kosiniak - Kamysz.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski zwrócił uwagę, że systemy radiolokacyjne będą oznaczały zwiększenie interoperacyjności polskiego wojska i sił zbrojnych pozostałych państw NATO. - Ta zapewni silne odstraszanie na wschodniej flance Sojuszu. Ten zakup gwarantuje, że Polska będzie miała najnowocześniejsze i najbardziej skuteczne narzędzia, które służą do obrony terytorium NATO  - mówił Mark Brzezinski. Podkreślił również, że wojna na Ukrainie pokazała, iż tego rodzaju systemy są koniecznością wobec zagrożenia ze wschodu.

Aerostaty rozpoznawcze w systemie Barbara mają zdolność wykrywania szerokiej gamy obiektów, takich jak pociski rakietowe, samoloty, drony i jednostki nawodne. Zasięg wykrywania obiektów przez aerostaty wynosi ponad 300 kilometrów.

IAR/dad

CNN: ukraińskie drony z podczepionymi pociskami atakują cele na terytorium Rosji

21.05.2024 11:07
Formacje ukraińskiej armii, operujące w pobliżu granicy z Rosją, wykorzystują drony z podczepionymi pociskami moździerzowymi do atakowania celów na terytorium wroga - podała we wtorek amerykańska stacja CNN w reportażu z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy.

Szef dyplomacji Ukrainy prosi Zachód o zestrzeliwanie pocisków wystrzelonych przez Rosję

21.05.2024 17:49
Ukraina prosi partnerów o rozważenie możliwości zestrzelenia z ich terytorium pocisków rakietowych wystrzelonych przez Rosję na teren Ukrainy - przekazał we wtorek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na wspólnej konferencji prasowej z szefową niemieckiego MSZ Annaleną Baerbock.

Rosja planuje zmianę granic morskich z Litwą i Finlandią. Jest reakcja litewskiego MSZ

22.05.2024 10:49
Rosja planuje zmianę granic morskich na Bałtyku. Chodzi o korektę granicy z Litwą i Finlandią. Projekt dokumentu, który został opublikowany na rządowym portalu dokumentów prawnych, przygotowało rosyjskie ministerstwo obrony. Na doniesienia zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy.