Redakcja Polska

Wiceszef MSWiA: Polska poprze restrykcje wizowe wobec obywateli Rosji

04.06.2026 12:09
Nie może być tak, że z jednej strony nakładamy sankcje na Rosję, a z drugiej wydajemy kilkaset tysięcy wiz turystycznych jej obywatelom, którzy potem wypoczywają na europejskich plażach – powiedział wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk przed spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych UE w Luksemburgu.
Maciej Duszczyk
Maciej Duszczykfot. PAP

Wiceszef resortu zapowiedział, że na posiedzeniu szefów MSW krajów unijnych Polska poprze inicjatywę wprowadzenia dodatkowych restrykcji wizowych wobec Rosjan.

Polska jest jednym z 11 krajów UE, które sygnowały list do Komisji Europejskiej z apelem o wstrzymanie wydawania wiz rosyjskim obywatelom.

- Dokument, pod którym podpisali się m.in. szef polskiego MSZ Radosław Sikorski oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński, powstał z inicjatywy Szwecji, a strona polska chętnie ją poparła - powiedział Duszczyk. Przypomniał, że Warszawa już podczas poprzednich spotkań ministrów UE opowiadała się za ograniczeniem Rosjanom możliwości wjazdu do Unii Europejskiej.

– Bardzo dosadnie mówiliśmy, że nie może być tak, że z jednej strony są wprowadzone sankcje, a z drugiej strony wydaje się kilkaset tysięcy wiz turystycznych dla Rosjan, którzy potem wypoczywają na europejskich plażach – podkreślił.

Wiceminister powiedział, że Polska chce skończyć z tym „dualizmem” i dlatego poparła apel do KE.

W liście ministrowie zaapelowali też do Komisji o nałożenie zakazu wjazdu do strefy Schengen na rosyjskich weteranów wojennych. Chodzi o setki tysięcy osób, które brały udział w wojnie napastniczej Rosji przeciwko Ukrainie. Z tą inicjatywą wystąpiła w marcu Estonia.

Duszczyk przyznał, że temat ten został już poruszony na ostatnim posiedzeniu ministrów głównie przez kraje bałtyckie, ale Polska poparła również ten pomysł. – Obawiamy się, że kiedy wojna się skończy, do UE będzie chciało przyjechać bardzo dużo osób, które po prostu mają krew na rękach – powiedział.

Dane UE dotyczące wjazdów do strefy Schengen pokazują, że w ubiegłym roku obywatelom Rosji wydano o 10 proc. więcej wiz niż w 2024 roku. Z informacji PAP, która w maju jako pierwsza dotarła do tych danych, wynika, że w 2025 r. Rosjanom przyznano łącznie 623 tys. wiz Schengen, w tym prawie 480 tys. turystycznych. Znaczną część przyznanych uprawnień stanowiły wizy wielokrotnego wjazdu. Najwięcej wiz wydały Francja, Włochy i Hiszpania, a najmniej - Polska, Dania, Rumunia i Szwecja.

PAP/pż

US Army: przechwyciliśmy irańskie rakiety i drony, zaatakowaliśmy wyspę Keszm

03.06.2026 03:09
Amerykańskie siły przechwyciły wiele irańskich pocisków balistycznych i dronów oraz przeprowadziły ataki „w samoobronie” na irańską wyspę Keszm w Zatoce Perskiej - poinformowało Dowództwo Centralne USA.

Ukraińskie drony zaatakowały terminal naftowy w Petersburgu. Startuje tam forum z udziałem Putina

03.06.2026 13:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę o ataku dronów Sił Systemów Bezzałogowych armii jego kraju na terminal naftowy w Petersburgu. Tego dnia rozpoczyna się tam Forum Ekonomiczne, w którym ma uczestniczyć przywódca Rosji Władimir Putin.

Szef MON: przekazałem szefowi Pentagonu propozycję utworzenia nowej, stałej bazy wojsk USA w Polsce

03.06.2026 15:30
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w środę, że przekazał on sekretarzowi obrony USA Pete’owi Hegsethowi oficjalną propozycję utworzenia nowej, stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce.