Redakcja Polska

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: kanały kontaktów z Białorusią są otwarte

12.11.2021 13:22
Mamy otwarte kanały kontaktów z Białorusią, nie ma potrzeby posługiwać się depeszami gratulacyjnymi - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Przyznał, że negatywnie ocenia spalenie flagi niemieckiej podczas Marszu Niepodległości, ale nie powinno to zaciążyć na ocenie całego zgromadzenia.
Marcin Przydacz
Marcin PrzydaczMSZ/Twitter

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz był w piątek gościem Salonu Politycznego Trójki. Był pytany m.in. o depeszę gratulacyjną prezydenta Aleksandra Łukaszenki, skierowaną do Polski z okazji Święta Niepodległości, co poseł Konfederacji Grzegorz Braun uznał za "niedwuznaczną deklarację gotowości do dialogu bezpośredniego, a więc bez zaangażowania zewnętrznych "mediatorów" z Moskwy czy Brukseli".

- Mamy otwarte kanały dialogu z Białorusią, mamy ambasadę polską w Mińsku, mamy ambasadę białoruską w Warszawie, zapewniam, że jeśli naprawdę będzie wola do dialogu i rozwiązania tego problemu (granicznego - przyp.red.) ze strony białoruskiej, nie będzie się to musiało odbywać przez depesze gratulacyjne z okazji 11 listopada, naprawdę można to zrobić kanałami dyplomatycznymi i te rozmowy powinny się toczyć - powiedział Przydacz. - Natomiast musi być chęć rozwiązania tego problemu po drugiej stronie granicy, póki co widzimy zaostrzającą agresywną politykę Alaksandra Łukaszenki - dodał.

Spalenie flagi Niemiec na Marszu Niepodległości

Wiceszef MSZ był też pytany o ocenę faktu spalenia flagi niemieckiej podczas Marszu Niepodległości, który przeszedł ulicami Warszawy w czwartek. - Tego typu incydenty należy zawsze ocenić negatywnie, i tak on został oceniony. Uważam, że nie powinien on jednak przesłaniać obrazu całego marszu. Na marszu było wiele tysięcy osób i zawsze może się w takiej sytuacji zdarzyć jedna czy dwie osoby nawet w charakterze prowokatorów - powiedział Przydacz.

- Ja tego typu zachowania z całą stanowczością potępiam, natomiast sam marsz był spokojny i był formą świętowania 103. rocznicy odzyskania naszej niepodległości, powinniśmy patrzeć przez pryzmat radosnego maszerowania przez Warszawę z tysiącami biało czerwonych flag i jeden incydent nie może tego przesłaniać - przekonywał.

Cyniczne życzenia

Alaksandr Łukaszenka złożył Polakom życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości – poinformowała jego służba prasowa. - Na przestrzeni wieków współpraca białoruska-polska nabierało dodatkowego znaczenia dzięki bezcennym połączeniom różnych relacji międzyludzkich - oświadczył Łukaszenka, cytowany przez służbę prasową. Życzenia, skierowane do "narodu Polski" polityk złożył w imieniu "miłującego pokój wieloetnicznego narodu Białorusi i swoim własnym".

Życzenia Łukaszenki zbiegły się w czasie z kryzysem migracyjnym na granicy, który - według władz Polski, UE i innych krajów zachodnich - jest inspirowany oraz kontrolowany przez władze w Mińsku i doprowadził do najpoważniejszej sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa w regionie w ostatnim czasie.


PR3/PAP/IAR/dad

Stanisław Żaryn: migranci na polsko-białoruskiej granicy nie są uchodźcami

12.11.2021 10:18
Nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, ale z operacją polityczną przeciwko Polsce. Osoby na polsko-białoruskiej granicy, nie są uchodźcami - to migranci, którzy dużo zapłacili za przemycenie ich do UE - stwierdził rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Obraz Caravaggia na Zamku Królewskim w Warszawie

12.11.2021 11:33
"Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" – obraz pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem - prezentowany jest na wystawie „Caravaggio i inni mistrzowie”.

Lwów: obchody 103. rocznicy Święta Niepodległości Polski

12.11.2021 12:36
We Lwowie uczczono 103. rocznicę Święta Niepodległości Polski. Pierwsza część uroczystości odbyła się w katedrze łacińskiej, a druga na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, tegoroczne obchody były skromniejsze.