Redakcja Polska

Szczyt w Brukseli. Polskie Radio dotarło do projektu deklaracji dot. krajów Partnerstwa Wschodniego

15.12.2021 13:03
Unia potwierdza europejskie aspiracje krajów Partnerstwa Wschodniego, ale nie obiecuje członkostwa - tak wynika z projektu deklaracji przygotowanej na szczyt, który rozpoczyna się po południu w Brukseli. Dokument widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Uznajemy europejskie aspiracje i europejski wybór naszych partnerów - brzmi fragment deklaracji.
"Uznajemy europejskie aspiracje i europejski wybór naszych partnerów" - brzmi fragment deklaracji.Shutterstock

W spotkaniu wezmą udział liderzy unijnych instytucji oraz przywódcy 27 krajów członkowskich i pięciu państw zza wschodniej granicy, czyli Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Armenii i Azerbejdżanu. Białoruś, która została objęta Partnerstwem Wschodnim w 2009 r., zawiesiła niedawno swoje członkostwo i nie będzie reprezentowana na szczycie.

"Uznajemy europejskie aspiracje i europejski wybór naszych partnerów" - brzmi fragment deklaracji. To będzie kolejny szczyt Partnerstwa Wschodniego, na którym padną słowa wsparcia dla krajów zza wschodniej granicy, ale nie będzie obietnicy dotyczącej przyszłego członkostwa w Unii. Z krajów objętych Partnerstwem Ukraina, Gruzja i Mołdawia są najbardziej zaawansowane w rozmowach z Brukselą - podpisały umowy stowarzyszeniowe i wielokrotnie wyrażały chęć integracji z Unią. Jednak mimo podjętych reform i dokonujących się politycznych przemian Wspólnota nigdy nie wyszła poza utarte stwierdzenia o wsparciu dla europejskich aspiracji, bo na żadne mocniejsze zapisy nie chce się godzić część krajów Europy Zachodniej.


W deklaracji, która ma być dziś przyjęta na zakończenie szczytu, mowa jest także o tym, że Unia wznowi współpracę z władzami Białorusi, jeśli w tym kraju dojdzie do pokojowych, demokratycznych przemian i że kontynuuje wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów. W dokumencie jest też potępienie instrumentalnego wykorzystywania migrantów przez białoruskie władze.

IAR/dad

Putin coraz gwałtowniej domaga się od NATO pisemnych gwarancji

15.12.2021 11:34
Prezydent Rosji Władimir Putin coraz gwałtowniej domaga się międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji. W pierwszej kolejności chce, by NATO przedstawiło na piśmie zobowiązanie, że nie będzie rozszerzać swojej działalności wzdłuż granic Federacji Rosyjskiej. Państwa Sojuszu wielokrotnie podkreślały, że Moskwa nie ma prawa stawiać takich żądań. Część analityków wojskowych zwraca uwagę, że w tym samym czasie, gdy Władimir Putin domaga się gwarancji bezpieczeństwa, rosyjska armia gromadzi żołnierzy i ciężki sprzęt na granicy z Ukrainą.

Joanna Lichocka o wyroku dla Siarhieja Cichanouskiego: pokazuje bezwzględność reżimu

15.12.2021 12:00
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka powiedziała, że wyrok dla Siarhieja Cichanouskiego pokazuje skalę represji i bezwzględność białoruskiego reżimu. Wczoraj mąż Swiatłany Cichanouskiej został skazany na 18 lat w kolonii karnej.