Redakcja Polska

Rosja chce wyprowadzenia wojsk NATO z państw przyjętych po 1997

21.01.2022 11:42
Rosja chce wyprowadzenia wojsk NATO z państw, które zostały przyjęte do Sojuszu po 1997r. - można przeczytać na stronie rosyjskiego MSZ. Resort opublikował odpowiedzi ministra Siergieja Ławrowa na pisemne pytania dziennikarzy. 
Audio
  • Rosja chce wyprowadzenia wojsk NATO z państw przyjętych po 1997. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski: Sojusz na spotkaniu z Rosją musi podkreślić, że nie godzi się na agresywne działania Kremla
Ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski: Sojusz na spotkaniu z Rosją musi podkreślić, że nie godzi się na agresywne działania KremlaMaxx-Studio/Shutterstock

Moskwa w grudniu wystąpiła do państw Paktu Północnoatlantyckiego z żądaniem pisemnych gwarancji bezpieczeństwa. Oprócz wycofania wojsk Sojuszu na pozycje z 1997r., zakładają one także rezygnację z przyjęcia Gruzji i Ukrainy. Bruksela i Waszyngton odpowiedziały, że Moskwa nie ma prawa stawiania takich żądań.

W pisemnej odpowiedzi Siergieja Ławrowa opublikowanej na stronach rosyjskiego MSZ wskazano, że kwestia powrotu do sytuacji z 1997r. jest jedną z kluczowych dla Rosji. - Chodzi o wyprowadzenie zagranicznych sił, techniki i uzbrojenia oraz inne działania, których celem jest powrót do konfiguracji z 1997r. na terytorium państw, które w tym czasie nie były członkami NATO - stwierdził Siergiej Ławrow. Żądanie Rosji dotyczy 14 państw, które wstąpiły do Sojuszu po 1997r., w tym Polski, która wraz z Czechami i Węgrami stała się członkiem NATO w 1999r. Później Sojusz rozszerzał się jeszcze czterokrotnie. W 2004 r. przystąpiły: Litwa, Łotwa, Estonia, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Słowenia. W 2009r. Albania i Chorwacja. W 2017r. Czarnogóra, a w 2020r. Macedonia Północna.

Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego traktują żądania Rosji jako nie do przyjęcia i podkreślają, że Moskwa nie ma prawa weta w tych sprawach.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja NATO USA

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. "Nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji"

21.01.2022 09:11
- Polska wspiera Ukrainę, jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji - powiedział w Wiśle szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. Jakub Kumoch odniósł się w ten sposób do czwartkowego spotkania Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

"Znaczący zbieg okoliczności". Brzezinski rozpoczyna podróż do Polski w rocznicę śmierci Nowaka-Jeziorańskiego

21.01.2022 08:43
Chargé d'affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu stwierdził, że znaczącym zbiegiem okoliczności jest, iż ambasador Mark Brzezinski rozpoczyna podróż z USA do Warszawy w rocznicę śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który zmarł 20 stycznia 2005 roku.

Paweł Jabłoński: groźba wybuchu konfliktu na Ukrainie jest bardzo realna

21.01.2022 11:10
Groźba rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest coraz bardziej realna; niestety bardzo realna jest groźba wybuchu konfliktu - ocenił w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jego zdaniem, należy przedstawić pakiet poważnych sankcji, które odstraszą Władimira Putina od dalszej eskalacji.