Redakcja Polska

Swiatłana Cichanouska rozmawiała z Andrzejem Dudą. Tematem m.in. sytuacja na Białorusi

05.07.2022 16:22
Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy wtorkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Prezydent rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską m.in. o sytuacji na Białorusi
Prezydent rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską m.in. o sytuacji na BiałorusiTwitter @prezydentpl

Prezydent przyjął przebywającą z wizytą w Warszawie liderkę białoruskiej opozycji w Belwederze we wtorek ok. godz. 13.

Według prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej jednym z tematów rozmowy było wsparcie dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej. Jak przekazała prezydencka kancelaria na Twitterze, prezydent rozmawiał z Cichanouską m.in. o sytuacji na Białorusi, wsparciu, jakiego władza tego kraju udziela Rosji w konflikcie z Ukrainą oraz o sprawie Polaków więzionych na Białorusi.

Cichanouska jeszcze przed spotkaniem z Andrzejem Dudą mówiła, że będą "dyskutować kwestię wsparcia dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej".

Liderka białoruskiej opozycji przekazała też, że spotka się również z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim; zapowiedziała, że chce podnieść sprawę białoruskich lekarzy chcących kontynuować swoją praktykę w Polsce.

W poniedziałek Cichanouska rozmawiała z premierem Mateuszem Morawieckim. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił po spotkaniu m.in. że ze strony liderów białoruskiej opozycji jest pełne wsparcie dla władz ukraińskich, które w tej chwili bronią się przed rosyjską inwazją.

Cichanouska relacjonowała we wtorek, że premier Morawiecki zapewnił ją, iż Białorusini uciekający z Ukrainy znajdą w Polsce bezpieczne schronienie oraz że walczący o wolność mogą liczyć na pomoc Polski. - Poprosiłam premiera o włączenie (kwestii) demokratycznej Białorusi do wszystkich rozmów na temat bezpieczeństwa w regionie - powiedziała Cichanouska.


PAP/IAR/dad

Swiatłana Cichanouska: zamykanie polskich szkół jest zemstą za wsparcie demokratycznej Białorusi

05.07.2022 14:00
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała, że zamykanie polskich szkół na Grodzieńszczyznie jest zemstą za wspieranie przez Polskę demokratycznej Białorusi. W Biurze Fundacji "Białoruski Dom" odbyło się spotkanie dotyczące reżimu Łukaszenki oraz agresji Rosji na Ukrainę.

"Ukraina może być przyczółkiem do ataku Rosji na kolejne kraje". Wołodymyr Zełenski ostrzega Zachód

05.07.2022 14:51
Nie można wykluczać, że władze Rosji traktują Ukrainę jako przyczółek do atakowania kolejnych krajów sąsiednich - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek podczas obrad okrągłego stołu tygodnika "The Economist".