Redakcja Polska

Amerykański ekspert z CIA: niemieckie tajne służby są absolutnie niewiarygodnymi partnerami, jeśli chodzi o Rosję

12.09.2022 11:02
Służby specjalne państw NATO, które zwalczają rosyjską agenturę, nie mogą liczyć na pomoc niemieckich kolegów. To efekt nacisków politycznych Berlina.
Budynek Reichstagu, siedziba parlamentu Niemiec
Budynek Reichstagu, siedziba parlamentu NiemiecRaul Rodriguez Arias/Shutterstock.com

John Sipher, były agent CIA, a obecnie ekspert od służb specjalnych w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Focus” wyraził bardzo krytyczną opinię na temat działalności niemieckich służb specjalnych na kierunku rosyjskim.

Jego zdaniem niemieccy agenci nie podejmowali działań wobec służb rosyjskich z takim zaangażowaniem jak ich koledzy z innych krajów europejskich.

„Niemieccy agenci są powstrzymywani przez polityków, którzy wydają się niechętni przyznaniu, że Putin może szykować coś złego. Więc niemieccy szpiedzy wsadzili głowy w piasek. Analitycy z Federalnej Służby Wywiadu pracujący na odcinku rosyjskim są zupełnie bezużyteczni. Byli też znacznie mniej pomocni niż inni Europejczycy. Naprawdę nie pamiętam ani razu, kiedy zadziałała współpraca z Niemcami”  – powiedział Sipher.

Według niego można było odnieść wrażenie, iż Niemcy byli tak pobłażliwi w stosunku do Rosji, ponieważ bali się, że dowiedzą się czegoś, czego nie chcą widzieć.

„Bo wtedy musieliby coś zrobić. I wiedzieli, że urząd kanclerski i rząd tego nie chcą” – stwierdził ekspert. I dodał: „Takie oceny słyszałem też od tajnych służb innych krajów, które również próbowały współpracować z Niemcami. Na przykład, gdy pojawiały się głosy z innych krajów, że Rosja jest coraz większym zagrożeniem, niemieccy analitycy i czołowe postacie - głównie z BND - prawie zawsze reagowali bardzo arogancko, twierdząc, że rozumieją Rosjan znacznie lepiej niż ktokolwiek inny.”

John Sipher jest zdania, że taka postawa zaowocowała tym, że niemieckie służby specjalne cieszą się bardzo złą opinią wśród innych partnerów NATO, jeśli chodzi o współpracę na odcinku  rosyjskim.

 

SL/ Focus.de

Reparacje wojenne. Wiceszef MSZ nota w sprawie będzie przekazana w ciągu kilku tygodni

12.09.2022 09:40
Zgodnie z poleceniem premiera MSZ przygotowuje notę ws. reparacji wojennych od Niemiec - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jak zaznaczył, pracują nad tym rządowi eksperci, prawnicy, a także dyplomaci z Departamentu Polityki Europejskiej. - Przekazanie noty stronie niemieckiej to perspektywa kilku tygodni - dodał Przydacz.

Deputowani Bundestagu wzywają rząd do zwiększenia pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy

12.09.2022 10:31
Niemcy wraz z innymi państwami muszą natychmiast zwiększyć pomoc zbrojeniową dla Ukrainy, by pomóc jej w utrzymaniu wyzwolonych terenów, w tym dostarczyć czołgi Leopard 2 - wzywają deputowani SPD Michael Roth i FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: nigdy nie nastąpiło zrzeczenie się reparacji od Niemiec

12.09.2022 16:24
Nigdy nie nastąpiło żadne zrzeczenie się przez Polskę reparacji - mówił w poniedziałek Paweł Jabłoński. Jak powiedział wiceszef MSZ, nie ma jakiegokolwiek dokumentu, który w sposób skuteczny, zgodny z prawem międzynarodowym zwalniałby Niemcy z tego zobowiązania.