Redakcja Polska

Deputowani Bundestagu wzywają rząd do zwiększenia pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy

12.09.2022 10:31
Niemcy wraz z innymi państwami muszą natychmiast zwiększyć pomoc zbrojeniową dla Ukrainy, by pomóc jej w utrzymaniu wyzwolonych terenów, w tym dostarczyć czołgi Leopard 2 - wzywają deputowani SPD Michael Roth i FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann.
Niemiecki czołg Leopard 2A5
Niemiecki czołg Leopard 2A5M-SUR/Shutterstock

- Niemcy muszą natychmiast odegrać swoją rolę w sukcesie Ukrainy i dostarczyć pojazdy ochronne w tym bojowe wozy piechoty Marder i czołgi podstawowe Leopard 2 - powiedziała w niedzielę agencji dpa należąca do tworzącej koalicję rządzącą FDP Strack-Zimmermann. Deputowana przewodniczy w Bundestagu komisji obrony.

- W tej nowej fazie wojny Ukraina potrzebuje broni, która pozwoli jej wyzwolić okupowane przez Rosję terytoria i na stałe utrzymać je pod swoją kontrolą (...) Zachód, w szczególności USA, Niemcy, Francja i Polska powinny tutaj szybko współpracować i dostosować swoje dostawy do tej nowej sytuacji - zaznaczył w rozmowie z grupą medialną Funke kierujący komisją spraw zagranicznych Bundestagu Michael Roth. Polityk jest członkiem SPD, partii kanclerza Olafa Scholza.

Ukraina może wygrać

Według Rotha coraz bardziej realistyczne staje się to, że "Ukraina może wygrać tę wojnę, jako wolny i demokratyczny kraj, który jednocześnie zachowa swoją spójność terytorialną".

Głównym tematem naszych rozmów było zwiększenie i przyspieszenie dostaw uzbrojenia dla Ukrainy - mówił minister spraw zagranicznych tego kraju Dmytro Kułeba po rozmowach z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock w sobotę w Kijowie.

- Oczekujemy, że jesienią otrzymamy pierwsze zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej IRIS, produkowane przez Niemcy. Nie mogę nie wspomnieć o ostatniej inicjatywie, tak zwanym "planie Leopard", który pojawił się w niemieckich mediach i podkreśla wagę dostarczania takich czołgów z Niemiec. Nie widzimy w tym żadnych przeszkód - mówił Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform.

Szef ukraińskiej dyplomacji podziękował też Niemcom za już zaakceptowane przez tamtejsze władze dostawy broni i poprosił o zwiększenie ilości sprowadzanej z tego kraju amunicji artyleryjskiej. Zaznaczył, że podjęcie takiej decyzji nie powinno być "tak trudne jak dostarczenie czołgów".


PAP/dad

Na targach Drema w Poznaniu powstaną meble dla dzieci z ukraińskich domów dziecka

11.09.2022 14:32
Dzieciom z domów dziecka w Ługańsku i Doniecku posłużą zestawy mebli wyprodukowane podczas rozpoczynających się we wtorek w Poznaniu targów branży drzewnej i meblarskiej Drema. Swój udział w targach zapowiedziało ponad 300 wystawców z 15 państw.

Dzieła sztuki utracone podczas wojny. Piotr Gliński: ta dziejowa krzywda nie ulega przedawnieniu

11.09.2022 18:12
Wojenne straty dla polskiego dziedzictwa są odczuwalne aż do dzisiaj i Polska nigdy nie przestanie się starać ich odzyskać - pisze w niedzielę w "Chicago Tribune" wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Jak podkreślił, Polska straciła niemal pół miliona dzieł sztuki.

Reparacje wojenne. Wiceszef MSZ nota w sprawie będzie przekazana w ciągu kilku tygodni

12.09.2022 09:40
Zgodnie z poleceniem premiera MSZ przygotowuje notę ws. reparacji wojennych od Niemiec - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jak zaznaczył, pracują nad tym rządowi eksperci, prawnicy, a także dyplomaci z Departamentu Polityki Europejskiej. - Przekazanie noty stronie niemieckiej to perspektywa kilku tygodni - dodał Przydacz.