Redakcja Polska

Polska nie uzna decyzji Putina. Rzecznik PiS: to próba wprowadzenia chaosu

30.09.2022 17:11
- Oczywiste jest, że Polska nie uzna decyzji Władimira Putina o włączeniu do Rosji okupowanych terenów Ukrainy - Radosław Fogiel. - To kolejna próba wprowadzenia chaosu na Ukrainie - dodał rzecznik PiS.
Rzecznik PiS: Polska nie uzna decyzji Putina; to kolejna próba wprowadzenia chaosu na Ukrainie
Rzecznik PiS: Polska nie uzna decyzji Putina; to kolejna próba wprowadzenia chaosu na UkrainiePAP/EPA/YURI KOCHETKOV

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na terenie których w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.

- Nie ma wątpliwości, że żaden cywilizowany kraj nie uzna ani tych pseudoreferendów, ani decyzji Putina o włączeniu okupowanych terenów Ukrainy do Rosji - komentował Fogiel w rozmowie z PAP.

"To próba wprowadzenia chaosu"

Jak dodał, to kolejna próba wprowadzenia chaosu na Ukrainie poza działaniami wojskowymi. - Oczywiste jest, że Polska nie uzna decyzji Putina - podkreślił Fogiel.

W ocenie rzecznika PiS swoimi działaniami Putin "próbuje tworzyć wrażenie, że Rosja ma jakiekolwiek podstawy prawne do jakichkolwiek działań na tych terenach albo że działa w imieniu mieszkańców, co jest absolutnie nieprawdziwe".

- To jest polityka podobna do tej, którą Sowieci stosowali 17 września 1939 roku, gdy twierdzili, że biorą w obronę zachodnią Białoruś i zachodnią Ukrainę, gdzie mordowali Polaków. Dzisiaj próbują stosować takie same metody wobec Ukrainy - podsumował Fogiel.

Przyłączenie okupowanych terytoriów w Donbasie, a także na południu Ukrainy jest trzecim naruszeniem integralności terytorialnej sąsiedniego kraju formalnie zatwierdzonym przez Kreml. W marcu 2014 r. Rosja dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego, natomiast 21 lutego, na trzy dni przed inwazją na Ukrainę, Putin ogłosił uznanie samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej za niepodległe państwa. Rzekoma "obrona rosyjskojęzycznej ludności Donbasu" posłużyła następnie jako propagandowe uzasadnienie wojny.

 

PAP/dad

"Oddaję hołd tym wszystkim którzy zostali na Wschodzie". Spotkanie z Adamem Hlebowiczem, historykiem i pisarzem

30.09.2022 14:29
Publikacja ,,Zostali na wschodzie. Słownik inteligencji Polskiej w ZSRS 1945 – 1991” daje czytelnikom okazję poznania niezwykłych postaci, swego rodzaju ,,cichych” bohaterów, bez których w tych ośrodkach w których żyli i pracowali polski duch nie przetrwałby. Pomysłodawcą i redaktorem naukowym wydawnictwa jest Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

Więźniowie, robotnicy, zadłużeni na front. "Mobilizacja to jest brzytwa, której chwyta się tonący Kreml"

30.09.2022 13:50
Kreml jest w sytuacji przegranej wojny – przekonuje rosyjski analityk wojskowości Paweł Łuzin. Mobilizację porównuje do "brzytwy, której chwytają się tonące władze Rosji". Jego zdaniem mobilizacja przeprowadzana w obecnej formie "nie ma sensu wojskowego".