Redakcja Polska

"Oddaję hołd tym wszystkim którzy zostali na Wschodzie". Spotkanie z Adamem Hlebowiczem, historykiem i pisarzem

30.09.2022 14:29
Publikacja ,,Zostali na wschodzie. Słownik inteligencji Polskiej w ZSRS 1945 – 1991” daje czytelnikom okazję poznania niezwykłych postaci, swego rodzaju ,,cichych” bohaterów, bez których w tych ośrodkach w których żyli i pracowali polski duch nie przetrwałby. Pomysłodawcą i redaktorem naukowym wydawnictwa jest Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Audio
  • Z Adamem Hlebowiczem, historykiem, pisarzem, dyrektorem Biura Edukacji Narodowej IPN i redaktorem naukowym wydawnictwa „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN
Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPNFoto: Polskie Radio

Słownik prezentuje sylwetki kapłanów, nauczycieli, naukowców i innych przedstawicieli elit polskich, którzy po 1945 roku pozostali na terenie ZSRS.

"Jedni nie chcieli, a inni nie mogli osiąść w powojennej Polsce. Podjęli misję przeciwstawiania się sowietyzacji, ocalenia języka, kultury, przechowania wiary. Nie zabiegali o honory, nie liczyli na ordery czy wyrazy uznania. Niczym żołnierze na straconych placówkach pełnili służbę, nie zważając na jej dramatyczne konsekwencje – więzienia i łagry sowieckie, represje… Niech biogram każdego z nich przyczyni się do zachowania jego ofiary i pracy w pamięci narodu" - czytamy w opisie książki.

Polacy, którzy zamieszkiwali ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej, po II wojnie światowej zostali zmuszeni do ich opuszczenia. Czy jednak ziemie te opuścili wszyscy nasi rodacy? Część pozostała, a wśród nich także przedstawiciele inteligencji oraz duchowieństwa, którzy przez kolejne lata za wszelką cenę starali się zachować tam polskiego ducha. Ich niezwykłe losy znajdziemy właśnie w publikacji ,,Zostali na wschodzie. Słownik inteligencji Polskiej w ZSRS 1945 – 1991”.

Pomysłodawcą i redaktorem naukowym wydawnictwa jest Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. Gość Polskiego Radia dla Zagranicy jest też między innymi, autorem książki "Podróż na Wschód". 

- Książkę pisałem dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani Kresami Wschodnimi, ale nie tylko. Myślałem też o młodym pokoleniu. Stąd dużo ilustracji do każdego tekstu. Znaczna większość z nich to zdjęcia mojego autorstwa z różnych podróży - powiedział Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

Objąłem tą książką bardzo szerokie terytorium, bo nie tylko Litwę czy Ukrainę, ale i Syberię, Bajkał i Ułan Ude, na północy sięgnąłem Karelii, a na południu - Kazachstanu. Piszę o dziedzictwie  Wielkiego księstwa Litewskiego i dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, o naszych rodakach z uporem podtrzymujących trwanie kultury i języka polskiego - mówi gość Polskiego Radia dla Zagranicy.

Z Adamem Hlebowiczem, historykiem, pisarzem, dyrektorem Biura Edukacji Narodowej IPN i redaktorem naukowym wydawnictwa „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”, rozmawia Halina Ostas.

Adam Hlebowicz: bez ludzi-pomostów, jak dr Jerzy Orda, nie byłoby polskości na Wschodzie

23.09.2022 16:06
Dr Jerzy Orda był indywidualistą o buntowniczej postawie życiowej, barwną postacią życia naukowego i kulturalnego Wilna. Po wojnie nie opuścił miasta, lecz w Wilnie pozbawionym na skutek repatriacji całej niemal inteligencji polskiej, dbał o zachowanie kultury narodowej. O wybitnym wileńskim naukowcu opowiada Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN i redaktor naukowy wydawnictwa „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”.

Wilno: w Ponarach odbyły się Uroczystości Ponarskie

26.09.2022 16:35
Jesteśmy tutaj, aby dać świadectwo prawdzie i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła podczas Uroczystości Ponarskich wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Pod Wilnem w Ponarach podczas II wojny światowej zamordowanych zostało blisko 100 tysięcy osób. Wśród nich byli również Polacy.

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

26.09.2022 17:00
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski 12 listopada. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.