Redakcja Polska

Szymon Szynkowski vel Sęk o zapowiedzi konfiskaty rosyjskich aktywów: krok w bardzo dobrym kierunku

30.11.2022 12:52
- To krok w bardzo dobrym kierunku. Od początku o to postulowaliśmy i od początku to wspieramy - powiedział w środę minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk, pytany o zapowiedź szefowej KE Ursuli von der Leyen konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękPR24/MS

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę prace nad międzynarodowym porozumieniem umożliwiającym konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Uzyskane tą drogą pieniądze miałyby zostać wykorzystane na wypłatę odszkodowań dla Ukrainy.

Szynkowski vel Sęk pytany był w środę przez dziennikarzy w Sejmie o to, jak polski rząd ocenia tę zapowiedź podkreślił, że jest to "krok w bardzo dobrym kierunku". - My od początku postulowaliśmy, żeby była konfiskata rosyjskich aktywów. Polski premier był jednym z pierwszych liderów, jeżeli nie pierwszym liderem, który taki postulat postawił. Więc my od początku to wspieramy. Zresztą mówiłem też o tym komisarzowi (ds. sprawiedliwości Diderowi-przyp.red.) Reyndersowi, bo to jest dla niego osobiście ważny temat. Wymieniliśmy uwagi, co tu można jeszcze dalej zrobić - powiedział minister ds. europejskich

Szynkowski vel Sęk: jesteśmy gotowi na współpracę

- I oczywiście jesteśmy tutaj gotowi nie tylko na współpracę, ale też pełne wsparcie Komisji Europejskiej w tym działaniu - dodał Szynkowski vel Sęk.

- Rosja musi również zapłacić finansowo za zniszczenia, które spowodowała. Szkody poniesione przez Ukrainę szacuje się na 600 mld euro. Rosja i jej oligarchowie muszą zrekompensować Ukrainie szkody i pokryć koszty odbudowy kraju - czytamy w oświadczeniu szefowej KE.

- Mamy środki, by zmusić Rosję do zapłaty. Zablokowaliśmy 300 miliardów euro rezerw Rosyjskiego Banku Centralnego i zamroziliśmy 19 miliardów euro należących do rosyjskich oligarchów. W krótkim okresie moglibyśmy wspólnie z naszymi partnerami stworzyć strukturę do zarządzania tymi funduszami i ich inwestowania. Pieniądze przeznaczylibyśmy wtedy na Ukrainę - podkreśliła von der Leyen.

Zapowiedziała w związku z tym prace nad międzynarodowym porozumieniem, które stworzy ramy prawne dla osiągnięcia tego celu.


PAP/dad

Mesko dostarczy zestawy rakietowe Piorun do Norwegii

30.11.2022 11:14
Norweskie Siły Zbrojne będą wyposażone w systemy rakietowe Piorun produkowane przez spółkę Mesko ze Skarżyska–Kamiennej, będącą częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej; umowa w tej sprawie została podpisana we wtorek w Oslo - poinformowała spółka w komunikacie.

USA i Unia Europejska pomogą Ukrainie odbudować energetykę. Projekt koordynuje Polak

30.11.2022 14:30
Zachód zapewni Ukrainie sprzęt niezbędny do przetrwania zimy po serii ataków rakietowych Rosji mających odebrać Ukraińcom energię i ciepło pomimo ich sukcesów na froncie. Pomoc jest koordynowana przez Wspólnotę Energetyczną pod wodzą Polaka - zauważa serwis biznesalert.pl.