Redakcja Polska

USA i Unia Europejska pomogą Ukrainie odbudować energetykę. Projekt koordynuje Polak

30.11.2022 14:30
Zachód zapewni Ukrainie sprzęt niezbędny do przetrwania zimy po serii ataków rakietowych Rosji mających odebrać Ukraińcom energię i ciepło pomimo ich sukcesów na froncie. Pomoc jest koordynowana przez Wspólnotę Energetyczną pod wodzą Polaka - zauważa serwis biznesalert.pl.
Żołnierz w miejscowości Bachmut w Donieckim Zagłębiu Węglowym
Żołnierz w miejscowości Bachmut w Donieckim Zagłębiu WęglowymPAP/Eugene Titov

Jak czytamy na bizesalert.pl, Departament Stanu USA poinformował o szeregu działań, które mają pomóc odbudować energetykę Ukrainy przed zimą. "Amerykanie przedstawili na szczycie G7+ podczas spotkania ministerialnego NATO w Bukareszcie plan przekazania pomocy wartej ponad 53 mln dolarów na zakupy sprzętu niezbędnego do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego sieci nad Dnieprem" - czytamy na portalu. "Ten sprzęt zostanie szybko dostarczony na Ukrainę w trybie nadzwyczajnym w celu wsparcia Ukraińców przed zimą" - cytuje informację Departamentu Stanu USA serwis biznesalert.pl. Chodzi o transformatory, wyłączniki obwodu, ograniczniki przepięć i inne niezbędne komponenty pracy sieci elektroenergetycznej.

USA mają razem z sojusznikami szukać krótko- i długoterminowych rozwiązań na rzecz stabilizacji elektroenergetyki Ukrainy. Amerykanie przekazali już od inwazji Rosji na Ukrainę ponad 32 mld dolarów wsparcia, w tym tego na rzecz energetyki w celu uniezależnienia jej od Rosjan - czytamy na biznesalert.pl

Jak przypomina serwis, Sekretariat Wspólnoty Energetycznej koordynuje pomoc dla Ukrainy i zabiega o części zamienne w sektorze energetycznym Unii Europejskiej. "Nad Dniepr dotarło już 37 dostaw części zamiennych możliwych dzięki ofiarności firm z Europy, wśród których znalazły się polskie PGNiG, Gaz-System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne czy PKN Orlen" - czytamy na biznesalert.pl.

– Ukraińcy mają sprzęt składowany przed wojną, ale on się szybko kończy. Nie wystarczy do potrzebnych napraw – ostrzegał dyrektor Wspólnoty Energetycznej Artur Lorkowski koordynujący pomoc. Apelował o więcej transformatorów dla Ukrainy. Ukraińskie Ukrenergo ostrzega, że niedobór energii nad Dnieprem wynosi 30 procent, a synoptycy przewidują zimny grudzień.


Źródło: bieznesalert.pl

KE zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z KPO. Piotr Müller wyjaśnia

30.11.2022 09:37
- Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. "Jest pozytywny odzew"

30.11.2022 10:51
- Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji - przekazał wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Mesko dostarczy zestawy rakietowe Piorun do Norwegii

30.11.2022 11:14
Norweskie Siły Zbrojne będą wyposażone w systemy rakietowe Piorun produkowane przez spółkę Mesko ze Skarżyska–Kamiennej, będącą częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej; umowa w tej sprawie została podpisana we wtorek w Oslo - poinformowała spółka w komunikacie.