Redakcja Polska

Szefowa niemieckiego MSZ: Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle Ukrainie czołgi Leopard

23.01.2023 08:45
Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę - powiedziała w niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI.
Szefowa niemieckiej dyplomacji: nie będziemy się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle Ukrainie leopardy
Szefowa niemieckiej dyplomacji: nie będziemy się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle Ukrainie leopardyKarolis Kavolelis / Shutterstock.com

Zapytana o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec, Baerbock stwierdziła: "Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie" - poinformowała agencja Reutera.

W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 – na co przed spotkaniem bardzo liczyła Ukraina.

Również w piątek w rozmowie z PAP polski premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopardów na Ukrainę, Polska będzie budować "mniejszą koalicję" państw, gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącego sąsiada. - Nie będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia. Ukraina i Europa wygrają tę wojnę – z Niemcami czy bez - podkreślił premier.

- Wysłanie Leopardów na Ukrainę to kwestia polskiej i europejskiej racji stanu. Nie pozwolimy, żeby Rosja zdobyła Kijów, a potem podpaliła całą Europę. Decyzja o wsparciu wojska ukraińskiego ma uzasadnianie i polityczne, i moralne. Mam nadzieję, że Niemcy zrozumieją to prędzej niż później - wyjaśnił stanowisko polskiego rządu premier Mateusz Morawiecki. 

PAP/dad

Prezydent Duda w rocznicę Powstania Styczniowego: nasz naród przemówił potężnym głosem dumy i protestu

22.01.2023 17:47
Przed 160 laty Polacy wystąpili przeciwko carskiemu imperium nieuznającemu naszych praw - przekazał w liście do uczestników obchodów rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Ojcowie prezydent Andrzej Duda.

Rosyjskie wojska podjęły próbę okrążenia Bachmutu i odcięcia miasta od źródeł zapatrzenia

23.01.2023 08:27
Z poniedziałkowego komunikatu ukraińskiego sztabu generalnego można wywnioskować, że rosyjskie wojska podjęły próbę okrążenia Bachmutu i odcięcia miasta od źródeł zapatrzenia - zauważyła rosyjskojęzyczna redakcja BBC. Według mediów, świadczy o tym wzmianka o próbie ataku wroga w pobliżu wsi Stupoczki, położonej na trasie Bachmut-Kostiantyniwka .