Redakcja Polska

Rosyjskie wojska podjęły próbę okrążenia Bachmutu i odcięcia miasta od źródeł zapatrzenia

23.01.2023 08:27
Z poniedziałkowego komunikatu ukraińskiego sztabu generalnego można wywnioskować, że rosyjskie wojska podjęły próbę okrążenia Bachmutu i odcięcia miasta od źródeł zapatrzenia - zauważyła rosyjskojęzyczna redakcja BBC. Według mediów, świadczy o tym wzmianka o próbie ataku wroga w pobliżu wsi Stupoczki, położonej na trasie Bachmut-Kostiantyniwka .
Rosja przygotowuje się do ofensywy, zaczyna od kampanii informacyjnej
Rosja przygotowuje się do ofensywy, zaczyna od kampanii informacyjnejgur.gov.ua

Stupoczki, a także m.in. Bachmut znalazły się wśród miejscowości wymienionych w raporcie sztabu jako tereny bezpośrednich starć z rosyjskimi wojskami (https://tinyurl.com/568d6rjj). W ocenie BBC świadczy to o pogarszającej się sytuacji obrońców Bachmutu, ponieważ ewentualne przejęcie przez wroga kontroli nad trasą do Kostiantyniwki odcięłoby garnizon w mieście od wsparcia, a przynajmniej znacznie utrudniło dostawy zaopatrzenia.

Jak dodano, Stupoczki są położone na południowy zachód od Bachmutu, a zatem działania agresora na tym kierunku wskazują na dążenie wroga do okrążenia miasta. Wcześniej rosyjskie siły próbowały przeprowadzić natarcie na Bachmut ze wschodu, południowego wschodu i północy.

Komunikat sztabu może też pośrednio świadczyć o tym, że walki trwają już nie na przedmieściach Bachmutu, ale w samym mieście - zauważyła BBC. "Wróg dokonywał nieudanych prób szturmu na kierunkach łymańskim, awdijiwskim i zaporoskim. Kontynuuje działania ofensywne na kierunku bachmuckim" - napisano w porannym raporcie na Facebooku.

"Nieudane" szturmy

W ocenie BBC brak wzmianki o "nieudanych" szturmach przeciwnika pod Bachmutem może wskazywać na zmianę sytuacji operacyjnej na tym odcinku frontu.

Oddziały agresora próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą. W ocenie lojalnych wobec Kijowa władz obwodu ługańskiego, w pobliżu Bachmutu, poważnie zniszczonego w wyniku ostrzałów nieprzyjaciela, mogło w listopadzie ubiegłego roku walczyć nawet do 2 tys. więźniów zmobilizowanych na wojnę w rosyjskich zakładach karnych.

W drugiej połowie grudnia ukraińskie władze i media, a także rosyjskie propagandowe kanały na Telegramie i obserwatorzy z krajów zachodnich potwierdzali, że siły rosyjskie zostały wyparte z południowych i wschodnich przedmieść Bachmutu. Jak wówczas donoszono, agresorzy nie kontrolowali tam ani jednej dzielnicy mieszkaniowej. Podobne informacje pojawiły się również na początku stycznia.

Przed rosyjską inwazją Bachmut liczył ponad 70 tys. mieszkańców. Według szacunków władz w Kijowie może tam obecnie przebywać 7-10 tys. osób.


IAR/PAP/dad

W Wilnie odbyły się litewskie uroczystości 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

22.01.2023 15:23
W Wilnie odbyły się litewskie uroczystości 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda przypomniał, że tamten zryw połączył narody o wspólnych doświadczeniach historycznych.

Prezydent Duda w rocznicę Powstania Styczniowego: nasz naród przemówił potężnym głosem dumy i protestu

22.01.2023 17:47
Przed 160 laty Polacy wystąpili przeciwko carskiemu imperium nieuznającemu naszych praw - przekazał w liście do uczestników obchodów rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Ojcowie prezydent Andrzej Duda.