Redakcja Polska

Prezydent Joe Biden zapowiedział, że odwiedzi Polskę. Nie padł jednak konkretny termin

31.01.2023 09:30
Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.
Audio
  • Prezydent Joe Biden potwierdził, że wybiera się do Polski. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia amerykański przywódca zaznaczył jednak, że nie zna jeszcze daty wizyty. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
  • Komentarze polityków do planu wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Joe Biden przyleci do Polski
Joe Biden przyleci do PolskiPAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Biden odpowiedział w ten sposób na pytania dziennikarzy w drodze ze śmigłowca Marine One do Białego Domu po powrocie z wizyty w Baltimore.

Zapytany przez dziennikarza Polskiego Radia o to, czy odwiedzi Polskę w lutym, Biden powiedział: "Polecę do Polski, ale nie wiem jeszcze kiedy". Według wcześniejszych doniesień NBC News i CNN Biały Dom rozważa wizytę w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji Ukrainy na pełną skalę.


Posłuchaj
00:43 12174434_1.mp3 Prezydent Joe Biden potwierdził, że wybiera się do Polski. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia amerykański przywódca zaznaczył jednak, że nie zna jeszcze daty wizyty. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Pytany, czy USA przekażą Ukrainie samoloty wielozadaniowe F-16, o które ubiega się Kijów, Biden stwierdził krótko: "nie".

Było to pierwsze wyraźna odmowa przez Waszyngton dotycząca wysłania tych samolotów. W ubiegłym tygodniu komentując sprawę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził, że "trudno winić Ukraińców", że ubiegają się o samoloty i że są w stałym dialogu z Kijowem i sojusznikami na temat kolejnych kroków, jeśli chodzi o pomoc wojskową.


IAR/PAP/dad

Premier i szef MON o wspieraniu Ukrainy: wszelkie działania uzgadniamy z NATO

30.01.2023 14:57
Wszelkie działania dotyczące wzmocnienia siły obronnej Ukrainy uzgadniamy z naszymi partnerami w NATO - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. - Realnie, a nie symbolicznie, wspieramy Ukrainę - akcentował z kolei minister obrony Mariusz Błaszczak.

Myśliwce F-16 dla Ukrainy? "Pozytywne sygnały z Polski"

30.01.2023 17:00
Ukraina otrzymuje pozytywne sygnały z Polski na temat przekazania jej myśliwców wielozadaniowych F-16 – oświadczył w poniedziałek szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

Rosyjska armia wspierana przez aktywistów z Niemiec

30.01.2023 15:00
Grupa prorosyjskich aktywistów w Niemczech przekazała środki finansowe dla dywizji rosyjskiej armii walczącej na Ukrainie. Pieniądze zostały wykorzystane na zakup krótkofalówek, słuchawek i telefonów - podaje Agencja Reutera.