Redakcja Polska

Minister Przydacz w Waszyngtonie: prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty

04.02.2023 09:34
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że podczas jego rozmów w Waszyngtonie poruszano temat zapowiadanej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. Głównymi tematami tych rozmów było wsparcie dla Ukrainy i wschodniej flanki NATO.
Marcin Przydacz w Waszyngtonie: Kwestia przyjazdu prezydenta USA do Polski jest ustalana
Marcin Przydacz w Waszyngtonie: Kwestia przyjazdu prezydenta USA do Polski jest ustalanaPAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Szef perzydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz potwierdził, że amerykański prezydent Joe Biden zamierza przyjechać do Polski ale zaznaczył, że termin wizyty nie został jeszcze ustalony.
Minister spotkał się w Białym Domu z doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jack’em Sullivanem.

Marcin Przydacz mówil dziennikarzom, że rozmawiał w Białym Domu na temat przyszłych polsko-amerykańskich kontaktów politycznych. - Pan prezydent Biden zamierza przyjechać do Polski. Dzisiaj ta rozmowa dotyczyła tych ewentualnych planów na najbliższy czas - powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej dodając, że szczegóły tej wizyty będą przekazywane wtedy, kiedy zostanie wskazana konkretna data i rozpoczęte przygotowania. - Pan prezydent Biden powiedział, że chce przyjechać do Polski i do Polski przyjedzie. To jest tylko kwestia naszych działań w najbliższym czasie aby ta wizyta przebiegła pomyślnie - powiedział Marcin Przydacz.


Posłuchaj
00:46 12182257_1.mp3 Szef perzydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz potwierdził, że amerykański prezydent Joe Biden zamierza przyjechać do Polski ale zaznaczył, że termin wizyty nie został jeszcze ustalony. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

W poniedziałek, odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, Joe Biden powiedział, że przyjedzie do Polski choć nie zna jeszcze terminu tej wizyty. Wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu powiedział później Polskiemu Radiu, że wizyta prezydenta USA w Polsce niekoniecznie będzie zbiegać się z rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę ale może do niej dojść w późniejszym terminie.


Posłuchaj
00:21 12182652_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda spodziewa się wizyty prezydenta USA w "naszej części Europy" zgodnie z jego zapowiedziami, ale jak zaznacza, ustalenie szczegółów należy do strony amerykańskiej (IAR)

 


IAR/dad

Grand Hotel Kielce odwołuje antyukraińską debatę

03.02.2023 14:00
Portal PolskieRadio24.pl jako pierwszy poinformował o antyukraińskiej debacie pt. "Czy grozi nam wojna", która miała odbyć się w marcu w kieleckim hotelu - Grand Hotel Kielce. Do uwiarygodnienia spotkania organizatorzy wykorzystali bezprawnie logo Sejmu RP. 

NATO wzywa Rosję do przestrzegania traktatu Nowy START o redukcji broni jądrowej

03.02.2023 15:36
NATO wezwało Rosję do przestrzegania traktatu Nowy START o redukcji broni jądrowej. W opublikowanym oświadczeniu sojusznicy podkreślili, że traktat przyczynia się do stabilności międzynarodowej ograniczając rosyjskie i amerykańskie strategiczne siły nuklearne.