Polskie Radio
Section05
broń nuklearna

Zaporoże nową Hiroszimą? Sekretarz ONZ: nikt nie jest w stanie sobie tego wyobrazić

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że sprawę ostrzału zaporoskiej elektrowni atomowej powinni zbadać międzynarodowi eksperci. Kwestię energetyki jądrowej w czasie wojny Antonio Guterres poruszył na konferencji prasowej w Hiroszimie, gdzie wziął udział w ceremonii upamiętnienia 77. rocznicy pierwszego na świecie użycia bomby atomowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa

Rosja grozi użyciem broni nuklearnej na Ukrainie. Ekspert: USA musi być przygotowane na taką możliwość

Na łamach czasopisma "Foreign Affairs" Richard K. Betts, profesor w Instytucie Studiów nad Wojną i Pokojem im. Arnolda A. Saltzmana na nowojorskim Uniwersytecie Columbia, piszę, że gdy na Ukrainie nadal trwa wojna, prezydent Rosji, Władimir Putin zajął się "wymachiwaniem nuklearną szabelką". Według eksperta USA muszą być przygotowane na możliwość użycia przez Rosję broni nuklearnej na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 NATO broń nuklearna

Niemcy: biznesmen latami dostarczał Rosji materiały do broni nuklearnej i chemicznej

Przed sądem w Dreźnie toczy się proces w sprawie Alexandra S., któremu prokuratura zarzuca pomaganie Rosji przy produkcji broni chemicznej i broni masowego rażenia, a także obchodzenie unijnych sankcji zbrojeniowych. Mężczyzna miał działać w nieoficjalnej sieci, kontrolowanej przez tajne służby Kremla – opisuje "Zeit Online". Wyrok w sprawie S. ma zapaść w najbliższych dniach.
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja broń chemiczna broń nuklearna broń atomowa

W Rosji rozpoczęły się ćwiczenia sił nuklearnych. Kolejny "jądrowy szantaż" Putina?

W obwodzie Iwanowskim w Rosji rozpoczęły się ćwiczenia sił nuklearnych - informują rosyjskie agencje. Na poligony wyjechały pojazdy wyposażone w systemy rakiet balistycznych "Jars". W ocenie niezależnych analityków wojskowych, to kolejna w trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę próba zastraszenia zachodniego świata bronią atomową.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 wojsko broń nuklearna

"Nie należy lekceważyć wymachiwania atomową szabelką". Były ambasador RP o groźbach Rosji

- Rosja jest w dużym stopniu nieprzewidywalna, Władimir Putin stał się nieprzewidywalny. Pojawiły się nawet podejrzenia, że stracił poczucie rzeczywistości. Można oczekiwać użycia tzw. taktycznej broni jądrowej, jej siła stanowiłaby połowę tego, co zrzucono na Hiroszimę - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador RP przy NATO Jerzy Maria Nowak.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina Rosja broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa

Rosja użyje broni chemicznej na Ukrainie? Prof. Górski: reakcja na takie groźby jest niewystarczająca

- Jeśli dzisiaj słyszymy, że Rosja grozi używaniem broni chemicznej czy nuklearnej, a odpowiedzią jest mówienie o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, to to nie jest adekwatna odpowiedź - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, amerykanista
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Europa Ukraina Rosja USA NATO wojna 2022 broń chemiczna broń jądrowa broń nuklearna