Polskie Radio
Section05
broń nuklearna

Broń nuklearna na Białorusi. Przydacz: Rosja swoją decyzją złamała wiele postanowień międzynarodowych

- Rosja swoja decyzją złamała wiele postanowień międzynarodowych, które podpisywała - w ten sposób szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz skomentował informację o rozmieszczeniu rosyjskich głowic jądrowych na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz broń jądrowa broń atomowa broń nuklearna wschodnia flanka NATO NATO bezpieczeństwo Białoruś Rosja Europa ŚWIAT

"Oppenheimer". Zobacz jak wyglądali naprawdę bohaterowie filmu Christophera Nolana o ojcu bomby atomowej

Nowy film Christophera Nolana opowiada nie tylko o pracach nad powstaniem bomby jądrowej. Przedstawia też powojenne losy Roberta Oppenheimera, twórcy broni atomowej, który w latach 50. musiał mierzyć się z zarzutami o współpracę z komunistami. Przez ekran przewija się plejada gwiazd, które wcielają się w historyczne postacie. Oto najważniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Robert Oppenheimer bomba atomowa broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa II wojna światowa Projekt Manhattan

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu. "Rakiety spadły do Morza Japońskiego"

Agencje Kyodo i Yonhap, powołując się na południowokoreańskie siły zbrojne i japońską straż przybrzeżną, poinformowały, że "Korea Północna wystrzeliła w środę rano czasu lokalnego (wtorek czasu polskiego) dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu, które spadły do Morza Japońskiego". Armia Korei Południowej przekazała, że nadal ustala, jakimi rakietami posłużył się Pjongjang.
Zobacz więcej na temat:  USA Azja Korea Południowa ŚWIAT Korea Północna broń nuklearna korea wojsko bezpieczeństwo

Wizje zagrożenia nuklearnego. Żaryn uspokaja: Moskwa kontynuuje próby zastraszania Polaków

Rosja kontynuuje operacje informacyjne przeciwko Ukrainie i Zachodowi, których celem jest złamanie morale żołnierzy walczących na froncie oraz społeczeństw krajów zaangażowanych w pomoc Ukrainie - przekazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby specjalne służby i bezpieczeństwo Stanisław Żaryn propaganda broń nuklearna Rosja

"Ważne stanowisko Chin". Xi Jinping ostrzegł Putina przed skutkami użycia broni jądrowej

W drugiej połowie marca, podczas wizyty w Moskwie, chiński przywódca Xi Jinping osobiście ostrzegł Władimira Putina przed skutkami użycia przez Rosję broni jądrowej na Ukrainie; był to wówczas element kampanii Pekinu ukierunkowanej na poprawę napiętych relacji z państwami Europy - ujawnił w środę brytyjski dziennik "Financial Times".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Władimir Putin Xi Jinping broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa

Program Nuclear Sharing. Wiceszef MON: użycie przez Rosję broni jądrowej jest mało prawdopodobne

- Wypowiedzi o udziale Polski w programie Nuclear Sharing padają w konkretnym kontekście międzynarodowym. Deklaracja Federacji Rosyjskiej i jej działania zmierzające do przemieszczenia broni jądrowej na terytorium Białorusi stanowią właśnie taki kontekst, który każe zasygnalizować naszym adwersarzom, że my również możemy się o taką broń starać - mówił w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka broń jądrowa broń atomowa broń nuklearna Ministerstwo Obrony Narodowej MON Marcin Ociepa NATO USA Stany Zjednoczone Białoruś Rosja

PR24 Nuclear Sharing dla Polski. Sałek: sprawa została wzmocniona informacjami o broni na Białorusi

- Prawdopodobna obecności broni taktycznej na terytorium Białorusi stawia w innych okolicznościach funkcjonowanie struktury bezpieczeństwa Polski - mówił w Polskim Radiu 24 minister Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta RP. Gośćmi audycji byli również Michał Gramatyka (Polska 2050), Bogusław Liberadzki (europoseł Lewicy), Jan Kanthak (Suwerenna Polska) i Robert Gontarz (PiS).
Zobacz więcej na temat:  broń atomowa broń nuklearna broń jądrowa NATO Rosja Białoruś POLSKA służby i bezpieczeństwo

Polska chce przystąpić do Nuclear Sharing. Co na to Biały Dom? John Kirby odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

- Stany Zjednoczone nie zmieniają swojej nuklearnej postawy odstraszania - powiedział Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia o możliwość rozmieszczenia amerykańskiej broni jądrowej w Polsce. Kirby zapewnił, że USA uważnie przyglądają się działaniom podejmowanym przez Rosję.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone broń nuklearna Mateusz Morawiecki

TYLKO U NAS Polska chce przystąpić do Nuclear Sharing. Co na to Biały Dom? John Kirby odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

- Stany Zjednoczone nie zmieniają swojej nuklearnej postawy odstraszania - powiedział Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia o możliwość rozmieszczenia amerykańskiej broni jądrowej w Polsce. Kirby zapewnił, że USA uważnie przyglądają się działaniom podejmowanym przez Rosję.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Marek Wałkuski broń nuklearna NATO wojna 2023