Redakcja Polska

Turcja wybiera prezydenta w najważniejszych wyborach ostatnich dekad

14.05.2023 15:30
Wybory prezydenckie określane są mianem najważniejszych w tym stuleciu. Opozycja po raz pierwszy od 20 lat ma realną szansę odsunąć od władzy potężnego Recepa Tayyipa Erdogana.
Audio
  • Turcja wybiera prezydenta w najważniejszych wyborach ostatnich dekad [posłuchaj]
W razie reelekcji, Recep Erdogan będzie kontynuował politykę mediacyjnąw wojnie na Ukrainie
W razie reelekcji, Recep Erdogan będzie kontynuował politykę mediacyjną w wojnie na UkrainiePAP/EPA/SEDAT SUNA

W niedzielę odbywają się w Turcji wybory parlamentarne i prezydenckie. Trzech kandydatów walczy o stanowisko głowy państwa, trzy koalicje wyborcze ubiegają się o 600 miejsc w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji. 

W lipcu 2018 r. Turcja przeszła z systemu parlamentarnego na prezydencki. W nowym systemie prezydent wybierany jest bezpośrednio, a funkcja premiera została zniesiona. Kandydat potrzebuje więcej niż połowy głosów, by wygrać w pierwszej turze. Turę drugą zaplanowano na 28 maja.

Wyborcy wybierają też w niedzielę 600 posłów tureckiego jednoizbowego parlamentu. Czynne prawo wyborcze posiada obecnie w Turcji ok. 64 mln osób, w tym niemal 5 mln osób głosujących po raz pierwszy. 

W wyścigu o fotel prezydenta mierzą się obecny konserwatywny lider państwa Recep Tayyip Erdogan, wspierany przez większość opozycji przywódca centrolewicowej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal Kilicdaroglu oraz Sinan Ognan, którego poparcie w ostatnich sondażach oscyluje wokół 5 proc. Wyniki opublikowanego w czwartek sondażu Konda dały Kilicdaroglu pięć procent przewagi nad Erdoganem.

Największe poparcie w sondażach uzyskują trzy koalicje – Sojusz Ludowy skupiony wokół Partii Sprawiedliwości i Rozwoju; Sojusz Narodowy popierający Kilicdaroglu oraz Sojusz Pracy i Wolności, którego trzon stanowi prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) – również wspierający lidera CHP. Ośrodek Konda umieścił Sojusz Ludowy na szczycie preferencji wyborców, z których 44 proc. wyraziło chęć oddania głosu na tę koalicję. Sojusz Narodowy otrzymał 40 proc. głosów ankietowanych, ugrupowania skupione wokół HDP – ponad 12 proc.

Kampanię przedwyborczą w Turcji zdominował temat podupadającej gospodarki kraju i rosnących kosztów utrzymania spowodowanych wysoką inflacją. Inne punkty kampanii to wizja ustroju państwa – system prezydencki wprowadzony przez Erdogana czy parlamentarny preferowany przez opozycję - los zamieszkujących Turcję milionów uciekinierów z Syrii oraz sposoby odbudowy kraju po katastrofalnym trzęsieniu ziemi z lutego br. 

Opozycja deklaruje również chęć zbliżenia z Zachodem, jasnego opowiedzenia się po stronie NATO oraz zmniejszenia zaangażowania w konflikty regionalne. W ostatnich miesiącach kierowany przez Erdogana rząd angażował się w roli pośrednika w wojnie na Ukrainie, podjął próbę normalizacji stosunków z m.in. Egiptem i Syrią i blokował akcesję do NATO Szwecji i Finlandii, choć wstąpienie do sojuszu drugiego z państw ostatecznie ratyfikowano.

IAR/PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Turcja wybory prezydenckie

"Doceniamy ważną pomoc wojskową". Zełenski spotkał się z prezydentem Włoch

13.05.2023 16:25
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Rzymie od spotkania z prezydentem Sergio Mattarellą w Pałacu Kwirynalskim. Następnie ukraiński przywódca spotkał się z premier Giorgią Meloni. Wołodymyra Zełenskiego na prywatnej audiencji przyjmie również papież Franciszek. "Jestem wdzięczny Włochom za konsekwentne stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy: podczas spotkania poprosiłem papieża o potępienie rosyjskich zbrodni

14.05.2023 08:30
Było to pierwsze spotkanie Franciszka i prezydenta od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym zeszłego roku.