Redakcja Polska

Prezydent Ukrainy: podczas spotkania poprosiłem papieża o potępienie rosyjskich zbrodni

14.05.2023 08:30
Było to pierwsze spotkanie Franciszka i prezydenta od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym zeszłego roku.
Audio
  • Prezydent Zełenski dla włoskich mediów: tylko odbicie zagrabionych w przez Rosję terytoriów zmusi Putina do zawarcia pokoju [posłuchaj]
Papież przyjął na audiencji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego
Papież przyjął na audiencji prezydenta Ukrainy Wołodymyra ZełenskiegoPAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiali podczas sobotniej audiencji o sytuacji humanitarnej i politycznej w efekcie wojny oraz o potrzebie kontynuowania niesienia pomocy dla ludności - poinformował Watykan po 40-minutowej rozmowie. Ukraiński przywódca ujawnił, że poprosił papieża o potępienie rosyjskich zbrodni.

Było to pierwsze spotkanie Franciszka i prezydenta od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym zeszłego roku.

W oświadczeniu Watykanu wśród tematów rozmów papieża i ukraińskiego przywódcy wymieniono "związane z sytuacją humanitarną i polityczną Ukrainy, spowodowaną przez trwającą wojnę".

"Papież zapewnił o swojej stałej modlitwie, poświadczanej przez wiele jego publicznych apeli i próśb do Pana Boga o pokój od lutego zeszłego roku" - głosi watykański komunikat. 

Zaznaczono w nim także, że Franciszek i prezydent zgodzili się co do potrzeby kontynuowania wysiłków humanitarnych dla wsparcia ludności.

"Papież podkreślił szczególnie pilną konieczność "gestów człowieczeństwa" wobec osób najsłabszych, niewinnych ofiar konfliktu" - ogłosił Watykan po spotkaniu w sali przy Auli Pawła VI.

Z kolei prezydent napisał na Telegramie: "Spotkanie z papieżem Franciszkiem. Jestem wdzięczny za jego osobistą uwagę wobec tragedii milionów Ukraińców. Położyłem też nacisk na sprawę dziesiątek tysięcy deportowanych dzieci. Musimy podjąć każdy możliwy wysiłek, by sprowadzić je do domu".

"Poza tym poprosiłem o potępienie rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Bo nie może być znaku równości między ofiarą i agresorem" - dodał prezydent.

Przekazał też, że rozmawiał z papieżem o ukraińskiej formule pokoju jako "jedynej skutecznej, by osiągnąć sprawiedliwy pokój".

Franciszek "zadeklarował, że przyłączy się do jej realizacji" - dodał Zełenski. Mocną symbolikę mają prezenty wręczone podczas audiencji. 

Wołodymyr Zełenski dał papieżowi ikonę Matki Bożej namalowaną na kamizelce kuloodpornej, a także obraz zatytułowany "Strata", poświęcony dzieciom zabitym na wojnie. Przedstawia on Matkę Bożą z zarysowaną czarną sylwetką dziecka na rękach, jakby zostało z niego wykreślone.

Franciszek podarował przywódcy Ukrainy rzeźbę-gałązkę oliwną jako symbol pokoju, swoje orędzie na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju, dokument na temat braterstwa międzyludzkiego, album o swych modlitwach o ustanie pandemii i książkę "Encyklika o pokoju na Ukrainie", zawierającą jego przemówienia i teksty.

IAR/PAP/ks

Rosjanie wycofują się ze swoich pozycji w Bachmucie. Sukces ukraińskich sił

13.05.2023 11:23
Rozmieszczenie przez Rosję w sektorze Bachmutu niedawno utworzonej formacji, której zarzuca się słabe morale i ograniczoną skuteczność bojową, podkreśla dotkliwy brak wiarygodnych jednostek bojowych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Prezydent Ukrainy przybył do Rzymu z wizytą. Zaplanowano audiencję u papieża Franciszka

13.05.2023 14:37
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Rzymie. Poinformował o tym na Twitterze. "To bardzo ważna wizyta, która przybliży zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie" - czytamy we wpisie.

"Doceniamy ważną pomoc wojskową". Zełenski spotkał się z prezydentem Włoch

13.05.2023 16:25
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Rzymie od spotkania z prezydentem Sergio Mattarellą w Pałacu Kwirynalskim. Następnie ukraiński przywódca spotkał się z premier Giorgią Meloni. Wołodymyra Zełenskiego na prywatnej audiencji przyjmie również papież Franciszek. "Jestem wdzięczny Włochom za konsekwentne stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.