Redakcja Polska

"Doceniamy ważną pomoc wojskową". Zełenski spotkał się z prezydentem Włoch

13.05.2023 16:25
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Rzymie od spotkania z prezydentem Sergio Mattarellą w Pałacu Kwirynalskim. Następnie ukraiński przywódca spotkał się z premier Giorgią Meloni. Wołodymyra Zełenskiego na prywatnej audiencji przyjmie również papież Franciszek. "Jestem wdzięczny Włochom za konsekwentne stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wołodymyr Zełenski z prezydentem Sergio Mattarellą
Wołodymyr Zełenski z prezydentem Sergio MattarelląPAP/EPA/QUIRINAL PALACE PRESS OFFICE HANDOUT

"Doceniamy ważną pomoc wojskową, która daje naszemu krajowi zdolność przeciwstawienia się rosyjskiej agresji. Kluczem do naszego sukcesu na polu walki jest otrzymanie potrzebnej pomocy w odpowiednim czasie. Włochy były i są po właściwej stronie, po stronie prawdy w tej wojnie. Idziemy w kierunku zwycięstwa. Zwycięstwo to pokój dla naszego kraju" - napisał Wołodymyr Zełenski w przesłaniu na Telegramie w języku ukraińskim i włoskim.

Podziękowania dla Włochów

Wołodymyr Zełenski, jak informują miejscowe media, podczas rozmów na Kwirynale z prezydentem Sergio Mattarellą, miał dziękować Włochom za wszelką pomoc.

- Jestem tutaj, aby podziękować Włochom. Chciałbym uściskać Włochów jednego po drugim za wsparcie, które jest nam stale oferowane na wszystkich poziomach i które nie zmieniło się wraz z rządami. Mamy wspólne wartości ​z Włochami. Jesteśmy za pokojem, naszym zwycięstwem jest pokój. Jesteśmy otwarci na wszelką międzynarodową pomoc, ale cierpimy na wojnie na naszym terytorium, a pokój musi zapewniać sprawiedliwość na całym naszym terytorium - miał powiedzieć Wołodymyr Zełenski podczas rozmów na Kwirynale z Sergio Mattarellą.

Posłuchaj
00:52 12353943_1.mp3 Rzym: prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Włoch (IAR) 

Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w sobotę w Rzymie, że jej kraj będzie dalej udzielał pełnego wsparcia Ukrainie, także militarnego.- Stawiamy na zwycięstwo Ukrainy - dodała.

Szefowa włoskiego rządu podkreśliła po 70 minutach rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim: "Włochy pokazały faktami swoje pełne wsparcie" w obliczu "brutalnej i niesprawiedliwej rosyjskiej agresji" i będą go dalej udzielać.

- Przyszłość Ukrainy to przyszłość pokoju i wolności - mówiła przedstawicielom mediów na wspólnym briefingu z prezydentem Zełenskim.

Giorgia Meloni zaznaczyła, że należy wykluczyć wszelką kapitulację Ukrainy, bo byłaby ona - ostrzegła - niebezpieczna dla narodów Europy.

- Będziemy dalej udzielać wsparcia, także militarnego, aby Ukraina mogła przystąpić do negocjacji z mocnym stanowiskiem. To jest ważne, bo do pokoju nie można dojść postawą kapitulacji - oświadczyła.

Premier potwierdziła, że jej kraj popiera decyzję o statusie kandydata do Unii Europejskiej dla Ukrainy.


IAR/Facebook/PR24/dad

Prezydent Ukrainy przybył do Rzymu z wizytą. Zaplanowano audiencję u papieża Franciszka

13.05.2023 14:37
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Rzymie. Poinformował o tym na Twitterze. "To bardzo ważna wizyta, która przybliży zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie" - czytamy we wpisie.

Polska drugim po USA państwem NATO stale informacyjnie atakowanym przez Kreml

13.05.2023 16:06
Polska jest drugim po USA państwem NATO stale informacyjnie atakowanym przez Kreml - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.