Redakcja Polska

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell odwiedził ukraińską Odessę

30.09.2023 18:15
"UE będzie z Ukrainą tak długo, jak będzie to potrzebne" - oświadczył. Josep Borrell zamieścił w mediach społecznościowych nagranie z wnętrza zniszczonego w rosyjskim ostrzale Soboru Przemienienia Pańskiego.
Audio
  • Jak mówił w nagraniu udostępnionym w swoich mediach społecznościowych, chodzi między innymi o wsparcie Ukrainy w sytuacji, gdy Władimir Putin ogłasza aneksję jej wschodnch terytoriów [posłuchaj]
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrellmartinbertrand.fr/Shutterstock

Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba - oświadczył Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej podczas niezapowiedzianej sobotniej wizyty w Odessie na południu Ukrainy. Borrell zamieścił w mediach społecznościowych nagranie ze zniszczonego w rosyjskim ataku soboru w tym mieście.

"Odessa to piękne historyczne miasto. Powinno być o nim głośno w związku z jego żywą kulturą i duchem. Zamiast tego pojawia się w wiadomościach jako częsty cel w trakcie wojny Putina" - napisał Borrell w serwisie X.

Szef unijnej dyplomacji zaznaczył, że mija rok od nielegalnej rosyjskiej aneksji ukraińskich terytoriów w obwodzie donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim. Podkreślił, że Ukraina ma prawo do obrony przed rosyjską agresją i do odzyskania pełnej kontroli nad swoim terytorium. 

"UE będzie z Ukrainą tak długo, jak będzie to potrzebne" - oświadczył. Borrell zamieścił w mediach społecznościowych nagranie z wnętrza zniszczonego w rosyjskim ostrzale Soboru Przemienienia Pańskiego.

Ukraińskie media podkreślają, że wizyta przedstawiciela UE nie była wcześniej zapowiadana.

W sobotę Borrell wygłosił też zdalnie przemówienie do uczestników odbywającego się w Kijowie forum przemysłu obronnego. UE widzi konieczność bliższej współpracy z ukraińskim przemysłem zbrojeniowym; europejska zbrojeniówka ma tutaj coś do zaoferowania, ale może też się czegoś nauczyć z ukraińskich doświadczeń i innowacji - zaznaczył. 

IAR/PAP/ks

Rosjanie atakują Odessę. Doradca Zełenskiego: chcą zatrzymać eksport naszego zboża

19.07.2023 12:01
- Rosyjskie wojska celowo ostrzelały terminale zbożowe i infrastrukturę portową w Odessie, by uniemożliwić eksport ukraińskiego zboża. Pokazuje to postawę Moskwy wobec bezpieczeństwa żywnościowego - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Rosja ostrzeliwuje magazyny ze zbożem. Szef dyplomacji UE: to barbarzyńskie działanie

20.07.2023 11:36
Barbarzyńskie działanie - tak szef unijnej dyplomacji Josep Borrell skomentował ataki prowadzone trzeci z rzędu przez Rosję na Odessę niszczenie magazynów ze zbożem. Ta sprawa jest jednym z tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 krajów w Brukseli. Mają się oni połączyć za pomocą wideo z szefem ukraińskiego MSZ-tu a także z amerykańskim sekretarzem stanu.

"Atak na Odessę to zbrodnia wojenna". Szef unijnej dyplomacji jednoznacznie o działaniach Rosjan

23.07.2023 15:01
Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borell oświadczył, że rosyjski atak na Odessę to zbrodnia wojenna. W nocnym ataku rakietowym na Odessę zginęły dwie osoby, a 22, w tym czworo dzieci, zostały ranne. Zbrodnię potępiło też polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.