Redakcja Polska

Rosja ostrzeliwuje magazyny ze zbożem. Szef dyplomacji UE: to barbarzyńskie działanie

20.07.2023 11:36
Barbarzyńskie działanie - tak szef unijnej dyplomacji Josep Borrell skomentował ataki prowadzone trzeci z rzędu przez Rosję na Odessę niszczenie magazynów ze zbożem. Ta sprawa jest jednym z tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 krajów w Brukseli. Mają się oni połączyć za pomocą wideo z szefem ukraińskiego MSZ-tu a także z amerykańskim sekretarzem stanu.
W nocnych atakach na wschodzie Ukrainy są osoby ranne i zabite - poinformowały regionalne władze
W nocnych atakach na wschodzie Ukrainy są osoby ranne i zabite - poinformowały regionalne władzePAP/Abaca/Yevhen Titov / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

Rosjanie nie tylko wycofali się z umowy umożliwiającej wywiezienie ziarna z Ukrainy, ale teżniszczą to zboże - powiedział szef unijnej dyplomacji nazywając to barbarzyństwem. - Sytuacja jest bardzo bardzo poważna. To doprowadzi do olbrzymiego kryzysu żywnościowego w świecie - powiedział szef unijnej dyplomacji.


Posłuchaj
00:54 12462462_1.mp3 Rosja trzeci dzień z rzędu atakuje za pomocą rakiet i dronów południe Ukrainy. Rosjanie uderzyli w portowe miasta Odessę i Mikołajów powodując tam zniszczenia i raniąc cywilów Według ukraińskich władz ataki Rosjan to szantaż związany z zerwaną przez Rosjan umową zbożową. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Na czwartkowym spotkaniu ministrowie mają też rozmawiać o dalszym dozbrajaniu Ukrainy, ale w dłuższej perspektywie. Josep Borrell zaproponował stworzenie osobnego funduszu na ten cel. - Jest oczywiste, że musimy mieć stabilny instrument. Ukraina nie może być uzależniona od zwiększania funduszu z miesiąca na miesiąc. To musi być strukturalne, stabilne wsparcie - dodał szef unijnej dyplomacji. Nie chciał mówić publicznie o szczegółach.


Zna je brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, która widziała dokument przygotowany na dzisiejsze spotkanie. Napisano w nim, że Unia miałaby przeznaczać 5 miliardów euro rocznie do 2027 roku. Czyli w sumie 20 miliardów euro byłoby przeznaczanych na zwrot kosztów poniesionych przez kraje dozbrajające Ukrainę.

Obecnie rekompensaty są wypłacane z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Ale jego zwiększanie o kolejne, półmiliardowe transze za każdym razem wymaga jednomyślnego poparcia wszystkich krajów. Ostatnią, ósmą transzę blokują Węgry.


IAR/dad

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. W Gdyni powstanie specjalna konstrukcja ułatwiająca realizację inwestycji

19.07.2023 17:09
Kolejny krok do budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Urząd Morski w Gdyni wybuduje konstrukcję MOLF niezbędną do powstania inwestycji w Lubiatowie-Kopalinie na Pomorzu. Dzięki niej największe elementy na budowę elektrowni zostaną przetransportowane drogą morską. Umowa w tej spawie została podpisana w Warszawie przez Urząd Morski w Gdyni oraz spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe. Relacja korespondenta Polskiego Radia. 

Mariusz Błaszczak: spodziewamy się prowokacji rosyjskich, dlatego polskie służby pracują nieustannie

20.07.2023 09:38
Spodziewamy się prowokacji rosyjskich, dlatego polskie służby pracują nieustannie - powiedział w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak. - Musimy mieć świadomość tego, że np. ściągnięcie na Białoruś kilku tysięcy wagnerowców również stanowi zagrożenie dla naszego kraju - wskazał.

Grecja zmaga się z potężnymi pożarami. W drodze do kraju są już polscy strażacy

20.07.2023 10:45
Polscy strażacy prawdopodobnie już w piątek przystąpią do akcji gaszenia pożarów w Grecji. Specjalna grupa blisko 150 funkcjonariuszy jest w połowie drogi do Aten.