Redakcja Polska

Rosjanie atakują Odessę. Doradca Zełenskiego: chcą zatrzymać eksport naszego zboża

19.07.2023 12:01
- Rosyjskie wojska celowo ostrzelały terminale zbożowe i infrastrukturę portową w Odessie, by uniemożliwić eksport ukraińskiego zboża. Pokazuje to postawę Moskwy wobec bezpieczeństwa żywnościowego - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Audio
  • Rosjanie kontynuują ataki wymierzone w Ukrainę. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Zbiory zbóż na rynku ukraińskim będą w tym roku niższe niż w ubiegłym. W przypadku pszenicy będzie to spadek o ok. 10 proc., kukurydzy nawet o 30 proc.
Zbiory zbóż na rynku ukraińskim będą w tym roku niższe niż w ubiegłym. W przypadku pszenicy będzie to spadek o ok. 10 proc., kukurydzy nawet o 30 proc.Shutterstock/Artem Grebenyuk

W komentarzu na Twitterze doradca szefa państwa oświadczył, że nocny atak jest świadectwem postawy Rosji wobec bezpieczeństwa żywnościowego i perspektywy głodu na świecie, wobec krajów Afryki i ONZ.

- Rosja z rozmysłem i celowo przeprowadziła atak na terminale zbożowe i inne obiekty portowe. Głównym zadaniem jest uniemożliwienie wysyłania zboża ukraińskiego - oznajmił Podolak.

Dodał następnie, że jest to atak nie tylko na infrastrukturę i na cywilów, ale i atak terrorystyczny wymierzony w światowy program żywnościowy. Zadał pytanie, czy te działania Rosji staną się przedmiotem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Siły rosyjskie przeprowadziły w nocy z wtorku na środę, po raz drugi z rzędu, atak na Odessę i obwód odeski. Jak poinformowała armia ukraińska, pociski uderzyły w terminal zbożowy i olejowy. Rosjanie użyli 16 pocisków manewrujących Kalibr, rakiet Ch-22, Ch-59 i Onyks oraz 32 dronów irańskich typu Shaheed. Większość z nich - ale nie wszystkie - została strącona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Ataki zbiegły się z wycofaniem się Rosji z realizowania umowy zbożowej, gwarantującej bezpieczeństwo statkom ukraińskim transportującym zboże i produkty rolne, wypływającym m.in. z Odessy.


PAP/IAR/dad

"Nie zapomnimy tego poparcia". Politycy rządzący Gruzją 15 lat temu podkreślają rolę Lecha Kaczyńskiego

19.07.2023 08:52
Politycy rządzący Gruzją 15 lat temu podziękowali świętej pamięci Lechowi Kaczyńskiemu za uratowanie kraju przed Rosją. Słowa o odwadze prezydenta i narażaniu życia padły podczas zorganizowanej przez europosłankę Annę Fotygę konferencji w Parlamencie Europejskim poświęconej rosyjskiej inwazji na Gruzję sprzed 15 lat.

Polscy strażacy ruszają by walczyć z pożarami w Grecji. Trafią do najbardziej zagrożonych rejonów

19.07.2023 10:21
Dziś nie możemy jeszcze powiedzieć, gdzie dokładnie jedziemy, zdecydują o tym Grecy. Podejrzewam, że zostaniemy rzuceni w miejsce najbardziej trudne i skomplikowane - powiedział w środę komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, odnosząc się do wyjazdu polskich strażaków do Grecji.

Chcieli wysadzić pociągi. Kulisy zatrzymania siatki rosyjskich szpiegów

19.07.2023 11:42
Rozbita przez Prokuraturę Krajową i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego siatka rosyjskiego wywiadu działająca w Polsce planowała wysadzanie pociągów z bronią i pomocą humanitarną dla Ukrainy – pisze "Gazeta Polska".