Redakcja Polska

UE: wybory w Rosji były oparte na zastraszaniu, głosowanie na terytoriach Ukrainy - nielegalne

18.03.2024 11:45
Wybory prezydenckie w Rosji nie były wolne ani uczciwe, opierały się na represjach i zastraszaniu - powiedział w poniedziałek dziennikarzom szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell. Potępił też nielegalne przeprowadzenie głosowania na terytoriach Ukrainy czasowo okupowanych przez Rosję. W imieniu 27 krajów UE wydał też w poniedziałek oświadczenie w sprawie wyborów.
Audio
  • Prof. Włodzimierz Marcinkiewicz, politolog, były ambasador RP w Moskwie , o wyborach w Rosji. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Joseph Borell
Joseph Borell Shutterstock/martinbertrand.fr

"Władze rosyjskie w dalszym ciągu nasilają systemowe represje wewnętrzne, rozprawiając się z politykami opozycji, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, niezależnymi mediami i innymi krytycznymi głosami, stosując represyjne ustawodawstwo i kary więzienia motywowane politycznie. Szokująca śmierć opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego w okresie poprzedzającym wybory to kolejny przejaw narastających i systemowych represji. Wybory odbyły się w stale kurczącej się przestrzeni politycznej, co spowodowało alarmujący wzrost liczby naruszeń praw obywatelskich i politycznych, uniemożliwiło start wielu kandydatom, w tym wszystkim sprzeciwiającym się nielegalnej wojnie napastniczej Rosji, pozbawiło rosyjskich wyborców prawdziwego wyboru i mocno ograniczyło ich dostęp do rzetelnych informacji" - napisał Josep Borrell.

Zadeklarował, że Unia Europejska zamierza nadal wspierać pracę rosyjskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego, obrońców praw człowieka i niezależnych mediów. Wyraził ubolewanie z powodu niezaproszenia przez władze rosyjskie obserwatorów OBWE na wybory. Jest to sprzeczne ze zobowiązaniami Rosji w ramach OBWE oraz uniemożliwia rosyjskim wyborcom i instytucjom bezstronną i niezależną ocenę tych wyborów - podkreślił.

"Ponadto Unia Europejska zdecydowanie potępia nielegalne przeprowadzenie tzw. wyborów na terytoriach Ukrainy czasowo okupowanych przez Rosję: w Autonomicznej Republice Krymu i w mieście Sewastopol, a także w częściach obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Tzw. wybory na tych terytoriach stanowią kolejne oczywiste naruszenie przez Rosję prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, a także niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - wskazał szef unijnej dyplomacji.

UE wezwała Rosję do poszanowania uznanych na arenie międzynarodowej granic i suwerenności Ukrainy. "Unia Europejska powtarza, że nie uznaje i nigdy nie uzna ani przeprowadzenia tych tzw. wyborów na terytoriach Ukrainy, ani ich wyników. Są one nieważne i nie mogą wywoływać jakichkolwiek skutków prawnych. Przywódcy polityczni Rosji i osoby zaangażowane w ich organizowanie poniosą konsekwencje tych nielegalnych działań" - napisał Borrell.

Unia potwierdziła też swoje wsparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej. "Rosja musi zaprzestać nielegalnej wojny napastniczej przeciw Ukrainie oraz natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofać swoje siły zbrojne i sprzęt z całego terytorium Ukrainy" - podsumował.


PAP/ho


W Rosji akcja "w południe przeciwko Putinowi". Dla reżimu jej uczestnicy to ekstremiści

17.03.2024 11:33
W Rosji opozycja protestuje przeciwko Władimirowi Putinowi i wojnie na Ukrainie. Akcja protestacyjna „w południe przeciwko Putinowi” polega na jak najliczniejszym przybyciu do lokali wyborczych, aby można było zobaczyć ilu Rosjan sprzeciwia się moskiewskiemu reżimowi. Według niezależnego portalu OWD-info, do tej pory policja w całej Rosji zatrzymała około 65 uczestników protestu.

Węgry rzucają kłody pod nogi Ukrainie. Orban nie chce jej akcesji do Unii Europejskiej

17.03.2024 17:58
Węgry rzucają kłody pod nogi Ukrainie. Władze w Budapeszcie chcą wszelkimi sposobami opóźnić rozpoczęcie przez Kijów negocjacji o członkostwie w Unii Europejskiej.

Triumf Putina? Rosyjskie "wybory" krytykowane przez opozycję i zachodnie kraje

18.03.2024 09:25
Władimir Putin wygrał tak zwane wybory prezydenckie w Rosji, uzyskując ponad 87 procentowe poparcie. Takie są oficjalne wyniki, po podliczeniu głosów z 98 procent lokali wyborczych. Rosyjskie media państwowe wychwalają Rosjan za rekordowy udział w głosowaniu. W niektórych regionach do urn poszło około 90 procent uprawnionych do głosowania. Jednocześnie w ocenie demokratycznych państw i rosyjskiej opozycji wybory prezydenckie w Rosji były nielegalne i niedemokratyczne.