Redakcja Polska

Węgry rzucają kłody pod nogi Ukrainie. Orban nie chce jej akcesji do Unii Europejskiej

17.03.2024 17:58
Węgry rzucają kłody pod nogi Ukrainie. Władze w Budapeszcie chcą wszelkimi sposobami opóźnić rozpoczęcie przez Kijów negocjacji o członkostwie w Unii Europejskiej.
Viktor Orban nie kryje swoich prorosyjskich sympatii
Viktor Orban nie kryje swoich prorosyjskich sympatiiPAP/EPA/ZOLTAN MATHE

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała dokument, który Węgry rozesłały do unijnych krajów. Chcą ten temat poruszyć we wtorek, na spotkaniu unijnych ministrów do spraw europejskich w Brukseli.

Ochrona mniejszości narodowych jest jednym z kryteriów kopenhaskich - tak rozpoczyna się dokument przygotowany przez Węgry, czyli od przypomnienia jednego z warunków, które muszą spełnić państwa starające się o członkostwo w Unii. Jest w nim też apel do Kijowa - "Węgry wzywają Ukrainę do wywiązania się ze zobowiązań".

W dokumencie napisano, że rząd w Budapeszcie oczekuje przywrócenia praw mniejszości narodowych do tych, które obowiązywały przed 2015 rokiem. Od tego czasu - jak przekonują Węgry - nastąpiło pogorszenie sytuacji. Budapeszt domaga się zmian w szkolnictwie pod kątem praw mniejszości narodowych i w administracyjnym podziale terytorialnym Ukrainy z uwzględnieniem reprezentacji politycznej na szczeblach regionalnym i krajowym.

Na brak poszanowania praw mniejszości narodowych na Ukrainie zwracał też niedawno uwagę komisarz do spraw rozszerzenia. Jest nim Węgier Oliver Varhelyi, który próbował też opóźnić rozpoczęcie przez Ukrainę negocjacji akcesyjnych do jesieni. Ostatecznie jednak odpuścił i powiedział, że kluczowa będzie ocena Komisji Weneckiej, a ta jest spodziewana w czerwcu.

W Brukseli panuje przekonanie, że w tym samym miesiącu mogłyby ruszyć negocjacje członkowskie Ukrainy z Unią.


IAR/dad

W Rosji akcja "w południe przeciwko Putinowi". Dla reżimu jej uczestnicy to ekstremiści

17.03.2024 11:33
W Rosji opozycja protestuje przeciwko Władimirowi Putinowi i wojnie na Ukrainie. Akcja protestacyjna „w południe przeciwko Putinowi” polega na jak najliczniejszym przybyciu do lokali wyborczych, aby można było zobaczyć ilu Rosjan sprzeciwia się moskiewskiemu reżimowi. Według niezależnego portalu OWD-info, do tej pory policja w całej Rosji zatrzymała około 65 uczestników protestu.

"Washington Post": Ukrainie do końca marca zabraknie pocisków do obrony miast

17.03.2024 13:20
Ukrainie zaczyna brakować amunicji do tego stopnia, że do końca tego miesiąca zabraknie jej pocisków przeciwlotniczych do obrony miast - powiadomił amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na dwóch ukraińskich urzędników.

Radosław Sikorski: na produkcję amunicji trzy nasze firmy wnioskowały o 15 razy mniej środków niż Niemcy

17.03.2024 15:13
Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił, że opozycja ma pretensje, że Niemcy dostali na produkcję amunicji 170 mln euro a Polska 2 mln euro. Tymczasem - jak zauważył - trzy nasze firmy wnioskowały o 15 razy mniej środków niż Niemcy ostatecznie dostały.